Forum

xcopy ile yedekleme

Bildirimler
Hepsini Temizle

xcopy ile yedekleme

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
945 Görüntüleme
(@abdullahsevimli)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar yedekleme işlemlerinde kullandığım xcopy komutu ile ilgili küçük bir problemim var inşallah yardımcı olursunuz veya inşallah xcopy benim istediğim şeyi yapabilme yetisine sahiptir

xcopy /s /y /q d:\kaynak klasör e:\hedef klasör\%date%

komutunu kullanarak oluşturduğum yedek.bat dosyasıyla zamanlanmış görevlerden otomatik yedek alıyorum.
fakat gel gör ki bu yedekleme yöntemi ile her güne aldığım yedek o günün tarihi ile bir klasör açıp kopyalanıyor 07.26.2011 gibi
hal böyle olunca her gün yedek alıyorum ama belli bir zaman sonra diskim doluyor. aldığım yedekleri elle silmek zorunda kalıyorum yeni yedeklere yer açabilmek için birde unutursam silme işlemini yedekleme yer olmadığı için duruyor. zannedersem derdimi yeteri kadar açık bir şekilde anlattım şimdi gelelim soruma;

xcopy ile o günün ismini klasör adı verdirerek kopyalama yapabilirmiyim. yani pazartesi ise klasör adını pazartesi diye oluşturacak böylece pazartesiden pazartesiye var olan klasörün üzerine yazacak elimde 1 haftalık yedek olacak ki bu yeterli bir değer böylelikle hdd nin dolması gibi bir sıkıntı yaşamayacağım

ha bu arada 7 gün için 7 bat dosyası oluşturup %date yerin gün adı yazıp haftalık yedek yapabiliyorum ama her kurduğum makinada bu bat dosyalarını zamanlamış görevlere eklemek bayağı bir zaman alıyor 

saygılar ve teşekkürler  

Gönderildi : 27/07/2011 13:41

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

NOT: Denediğim bir yöntem değil sadece varsayımdır...

Yedekleri aldıktan sonra bir batch file ile belirli bir tarihten önceki dosyaları silmeyi deneseniz nasıl olur acaba?

http://stackoverflow.com/questions/324267/batch-file-to-delete-files-older-than-a-specified-date

NOT: Denediğim bir yöntem değil sadece varsayımdır...

Gönderildi : 27/07/2011 15:15

(@abdullahsevimli)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

buda bir çözüm. benim istediğim gibi olmazsa bu yöntemi deneyeceğim ilgin için teşekkürler

Gönderildi : 27/07/2011 18:29

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

buda bir çözüm. benim istediğim gibi olmazsa bu yöntemi deneyeceğim ilgin için teşekkürler

Merhabalar,

http://ukdl.synology.com/download/ds/DR3/Data_Replicator_0147.zip

İlgili program yedeklemeleri ücretsiz olarak yapabilmektedir. Temelde Synology cihazları ile çalışmak üzere tasarlanmış olsada normal sistemlerde herhangi bir ağ paylaşımınada SYNC ve zamanlı backup şeklinde yedek alabilmektedir.

Gönderildi : 28/07/2011 00:35

Paylaş: