Forum

Hd ye kaç defa...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hd ye kaç defa format atıldığını öğrenmek

27 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
2,639 Görüntüleme
(@merthatipoglu)
Gönderiler: 54
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hd ye kaç defa format atıldığını öğrenebilir miyiz ? Öğrenebiliyorsak da nasıl ?

Gönderildi : 12/05/2011 00:28

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Maalesef öğrenemezsiniz.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 12/05/2011 02:33

(@TanBora)
Gönderiler: 357
Reputable Member

Markasına göre sitesine girip bakarsanız programları var ama bildiğim kadarı ile kaç saat çalıştığını, üretim tarihini vs. bilgilerini gösteriyor.

Gönderildi : 12/05/2011 18:04

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Crystal disk info programı ile 'de kaç saat çalıştığını görebilirsiniz.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 12/05/2011 18:16

(@mustafa.kupeli)
Gönderiler: 16
Active Member

HDDLife Pro ile fabrikadan çıktığından beri ne kadar süre çalıştığını, HDD'ın performans durumunu, gürültü performans seviyesini ayarlamanızı, HDD'ın ne kadar süre ömrü kaldığını öğrenmenize, HDD'nin sıcaklığı ve çalışması gereken en çok sıcaklığın ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Gönderildi : 16/05/2011 20:03

(@merthatipoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler bu dediğiniz program da işime yaradı.

Gönderildi : 17/05/2011 03:18

(@samilaltundal)
Gönderiler: 505
Prominent Member

Merhaba

Windows klasörü özelliklerinden en son ne zaman atılmış onu öğrenebilirsiniz.

Teşekkürler 

Gönderildi : 17/05/2011 13:32

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba
Windows klasörü özelliklerinden en son ne zaman atılmış onu öğrenebilirsiniz.
Teşekkürler 

Şamil en son tarih değil kaç kez formatlandığını merak ediyor arkadaş yukarıda bahsi geçen program ile çözüm bulmuş.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/05/2011 14:30

(@TanBora)
Reputable Member

Bu noktada bir bilgilendirme daha yapayım: cmd yani komut isteminden systeminfo yazıldığında windowsun ne zaman kurulduğunuda görebilirsiniz. Hatta başka faydalı bilgileride görebilirsiniz.

Gönderildi : 18/05/2011 00:10

(@samilaltundal)
Gönderiler: 505
Prominent Member

Bende olması hocam, dos ekranı hemen düşüyor.

Gönderildi : 22/05/2011 02:42

(@TanBora)
Reputable Member

çalıştırdan systeminfo yazıyorsunuz sanırım. Önce komut istemi açıp sonra yazarsanız sorun kalmaz. başlat çalıştır cmd gelen komut istemi penceresinden systeminfo şeklinde.

Gönderildi : 23/05/2011 13:04

(@Anonim)
Gönderiler: 0

diskin kaç defa formatlandığının bir önemi yoktur.

öenmli olan kaç saat çalıştığıdır. diske isterseniz 10 dk içinde 100 defa qformat atarsınız. Ama 500 saat çalıştıramazsınız.

Hdtune gibi bprogrmalr kaç saat çalıştığını verir ki bu zaten öenmli olandır.

Bu konu hakkında okuduğum bir makalede Öenmli veirilerin saklandığı disklerin 3 yıl içinde değiştirilmesi önereliyor.

bu konuda diskin çalışam sıcaklığı vs. yıpranmayı değiştirmiyor. 

Gönderildi : 02/06/2011 03:10

(@merthatipoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ama benim HD den çok ses geliyor vede HD ye attığım formatın haddi hesabı yok. HD nin ne zamandır çalıştıgını gösteren programlar HD yi formatladıktan sonra kurulan işletim sisteminin başlama süresini göz önüne alıyor. PC yi aldığım zamandan beri çalıştıgını göstermiyor hiçbir program ben kaç defa formatlandığını sormuştum ama kaç defa formatlandığı bilinemiyormuş. Ama  en azından HD nin durumunu öğrenebiliyorum yukarıda belirtilen programlar sayesinde.

Gönderildi : 02/06/2011 23:38

(@TanBora)
Reputable Member

Atladığınız bir nokta var : size yukarıda bahsettiğim gibi hdd markasına göre yazılım indirip yada bir diğer arkadaşımızın söylediği gibi crystal ....vs adlı program ile toplamda kaç saat çalıştığını görebilirsiniz(ayrıca diskin sağlıklı olup olmadığınıda gösteriyor) ve bu zaten size gerekli bilgiyi vermiş oluyor. Çok ses gelmeside pek hayra alamet değildir değiştirme zamanı gelmiş gibi.

Gönderildi : 02/06/2011 23:47

(@merthatipoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Atladığınız bir nokta var : size yukarıda bahsettiğim gibi hdd markasına göre yazılım indirip yada bir diğer arkadaşımızın söylediği gibi crystal ....vs adlı program ile toplamda kaç saat çalıştığını görebilirsiniz(ayrıca diskin sağlıklı olup olmadığınıda gösteriyor) ve bu zaten size gerekli bilgiyi vermiş oluyor. Çok ses gelmeside pek hayra alamet değildir değiştirme zamanı gelmiş gibi.

Crystal kurdum çalışma saati olarak 3727 yazıyor. Bilgisayarı alalı 3,5 yıl oldu peki sizce bu doğru mu ?

Gönderildi : 03/06/2011 01:01

(@TanBora)
Reputable Member

Doğru olma ihtimali yüksek ama hdd markanıza göre kendi yazılımı ilede bakabilirsiniz. Ayrıca ortalama 4 yıl olmuş değiştirmekte tereddüt etmeyin derim.

Gönderildi : 03/06/2011 02:54

(@merthatipoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

HD m 500 GB vede full dolu böyle bir olanağım yok :))

Gönderildi : 03/06/2011 03:20

(@TanBora)
Reputable Member

Hdd giderse ki olma ihtimali var bu durumda bir bardak soğuk su durumu ortaya çıkabilir. Geçen aylarda 1.5 tb hardiskim gitti geri dönüşsüz olarak ve böyle bir durumun tarifi bile imkansız diyebilirim. Veriler önemsiz ise sorun yok gittiği yere kadar gidin.

Gönderildi : 03/06/2011 03:28

(@merthatipoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hdd giderse ki olma ihtimali var bu durumda bir bardak soğuk su durumu ortaya çıkabilir. Geçen aylarda 1.5 tb hardiskim gitti geri dönüşsüz olarak ve böyle bir durumun tarifi bile imkansız diyebilirim. Veriler önemsiz ise sorun yok gittiği yere kadar gidin.
😀 221 Film vede Özel bilgiler .s.s Daha fazla bişi olmasın diye zaten hiçbir kurulum yapmıyorum.

Gönderildi : 03/06/2011 03:34

Sayfa 1 / 2
Paylaş: