Forum

USB Flash Disklerde...

Bildirimler
Hepsini Temizle

USB Flash Disklerde Virüs Korumasını Nasıl Yapıyorsunuz...

16 Yazılar
15 Üyeler
0 Likes
4,515 Görüntüleme
(@YUSUFALBAYRAK)
Gönderiler: 131
Estimable Member
Konu başlatıcı

USB flash disklerinizi birçok bilgisayarda kullanıyorsunuzdur. Bu bilgisayarlardan virüs bulaşmasını engellemek için ne tür önlem alıyorsunuz. Bildiğiniz bir koruma programı var mı? Tabii USB Flash üzerinde çalışması lazım 🙂

Gönderildi : 22/11/2010 19:05

Mehmet
(@mehmetikiz)
Gönderiler: 442
Prominent Member

kaspersky başarılı bence

Gönderildi : 22/11/2010 19:35

(@sukrukavurmaci)
Gönderiler: 138
Estimable Member

Trend Micro Office Scan Endpoint securuty ile usb leri kapatabiliyorsunuz otomatik açılmaları engelleyebiliyorsunuz yazma ve okuma yetkilerinizi ayarlayabiliyorsunuz. 

1 senedirkullanıyorum. Bu sene makinelere format atmadım. Çünkü sistem dosyalarının bozulmasını önlüyor. İstediğiniz programı engelleyebiliyorsunuz örneğin surf kontrol ve team viewer gibi 

Kendi policy ayarları var esnek ve kullanışlı bir ürün Wory Free versiyonu da güzel.

Gönderildi : 09/01/2011 15:19

(@OnurOktay)
Gönderiler: 20
Eminent Member

USB Disk Security FULL versiyonunu kullanıyorum. Sıkıntı yaşadığımız PC'lere yüklüyorum. Çoğunlukla siliyor, başarılı bir Program. Tavsiye ederim.

Gönderildi : 09/01/2011 23:42

(@borayildiz)
Gönderiler: 675
Honorable Member

virüs bulaşmamış bir makineye Mcafee Total Protection kurdum 2 sene boyunca ne kadar virüslü usb varsa o makineye takıp temizledim : )

Gönderildi : 10/01/2011 03:38

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

USB flash disklerinizi birçok bilgisayarda kullanıyorsunuzdur. Bu bilgisayarlardan virüs bulaşmasını engellemek için ne tür önlem alıyorsunuz. Bildiğiniz bir koruma programı var mı? Tabii USB Flash üzerinde çalışması lazım 🙂

clientlerde autorun kapali olmasi ilk alınması gereken önlem bence 

tabi antivirus yüklü ve surekli imzalarının guncel halde olması 

ve flash diskleri bilgisayara takar takmaz virus taraması yapılmasının alışkanlık hale getirilmesi 

bizleri virus derdinden büyük ölçüde kurtaracaktır 

Gönderildi : 10/01/2011 17:05

(@TahsinTekin)
Gönderiler: 26
Trusted Member

Bir ara twinmos firmasının disketlerdeki gibi write protect li modelleri vardı. Yanında kiliti kapayınca sadece okuma yapıyordun. yabncı bilgisayarlara kilitli modda taktığında yazma kapalı olduğu için virus girme ihtimali kalmıyor. ama neden se bu tip usb bellekleri sadece bir ara twinmos çıkardı diğer firmaların göremedim. Artık twinmos ürünleride Türkiyeye gelmiyor zaten ben hala 2gb modelini kullanıyorum. Write protect li usb bellek modellerini diğer firmalardanda bekliyoruz...

Gönderildi : 10/01/2011 17:25

(@TahsinTekin)
Gönderiler: 26
Trusted Member

(@farhadkarimov)
Gönderiler: 1031
Noble Member

Bence de USB`yi PC`ye takar takmaz virüs taraması yapmak lazım.Aynı zamanda Antivirüs gerek her zaman update olunsun ki, yeni virüsları tanısın.Bu arada Tvvinmos söyledi arkadaşlar, evet bende de o tür flash disk var.Yanında düymesi var, onu aşağı çekince Hangi bilgisayara takarsan, tak bir şey yapamazsın.Ancak içindekileri okuya bilirsin.Arkadaş söyledi şimdi üretmiyorlarmış, benim haberim yok idi.Amma bence çok iyi bir önlem.

Gönderildi : 11/01/2011 10:43

(@Lampej)
Gönderiler: 11
Active Member

Ne antivirus programları nede GP'den autorun'ı devre dışı bırakmayı öneririm, iş yerinde USB girişleri neden açık olsun yada kullanıcılara USB aygıtlarının kullanımı neden serbest bırakılsın. Benim tavsiyem direk hepsini yasaklamandır.

Gönderildi : 11/01/2011 21:24

(@DoganKIRDEMiR)
Gönderiler: 315
Reputable Member

Şirketin yönetim kısmı dışındaki herkezin taşınabilir disk leri ve bellek leri engellemek en mantıklısı.

Gönderildi : 23/05/2011 21:39

(@onrturan)
Gönderiler: 415
Honorable Member

USB Disk Security FULL versiyonunu kullanıyorum. Sıkıntı yaşadığımız PC'lere yüklüyorum. Çoğunlukla siliyor, başarılı bir Program. Tavsiye ederim.

Bende Onur OKTAY beyin kullandığı yazılımı kullanıyorum. Şuana kadar bir sorun yaşamadımqq... 

Gönderildi : 25/05/2011 18:06

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

GFI EndPointSecurity raporlaması , policyleri ile mükemmel. Ayrıca biri usb cd vs. takdığında direk size mail atıyor.

Gönderildi : 25/05/2011 18:09

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1623
Noble Member

Tüm cevapları okudum ama Yusuf Bey farklı bir soru sormuş. Flash diskten PC'ye değil de PC'den Flash diske virus bulaşmamamasının nasıl önlenebileceğini sormuş. "Bu bilgisayarlardan virüs bulaşmasını engellemek için ne tür önlem alıyorsunuz"

Çok basit ve belki de işe yaramayan bir çözüm olsa da ben Flash diskin Root'una boş bir Autorun.inf (dosyanın değişip değişmediğini anlamak için icine not yazıp) adlı dosya oluşturup salt okunur olarak ayarlıyorum.

Gönderildi : 25/05/2011 19:59

(@TanBora)
Gönderiler: 357
Reputable Member

Sadece autorun.inf dosyası yaratmak işe yaramıyor flashdiskinizi tam olarak doldurmakta gerekiyor. Bu komut ile çok rahat doldurabiliyorsunuz: komut isteminden: fsutil file createnew F:\Dummy dosyaboyutu

Gönderildi : 25/05/2011 22:32

(@GokhanKoseoglu)
Gönderiler: 6
Active Member

Bu komut çok işime yaradı teşekkürler. 

Ayrıca bir yöntem daha var. Faydası olabileceğini düşündüğüm için paylaşmak istiyorum. 

Benim flash belleklere virüs bulaşmasını engellemek için kullandığım bir yöntem var ondan bahsetmek istedim faydası olur diye. 

Virüsler çalışmaları için root klasöre kendilerini kopyalamak zorundadırlar, root klasöre virüs bulaşmazsa o virüs kendini çalıştıramaz.

Bu yöntemde flash belleğimizin root klasörünün yazma izinlerini kapatıyoruz ve flash belleğin içine doğrudan dosya kopyalanmasını engelliyoruz.

Yapmanız gereken adımlar aşağıda. 

1-İlk yapmanız gereken flash belleğinizi NTFS dosya sisteminde biçimlendirmek. 

2-Bir klasör açın örnek isim olarak klasöre BELLEK ismini verin.Dosyalarımız sadece bu klasör içine kopyalanabilecek 

başka yere kopyalanmasını engelleyeceğiz. 

3-Flash belleğimize sağ tık özellikler yapıyoruz güvenlik sekmesine geliyoruz. 

İzinleri düzenle deyip bütün izinleri kaldırıyoruz ve sadece okuma ve yürütme, klasör içeriğini listeleme 

ve okuma izinlerini veriyoruz. sadece bu saydıklarımın karşısında tik olacak. 

4-Buraya kadar işlemleri yaptığımızda bu flash belleğin içine artık hiçbir dosya kopyalayamazsınız. 

5-Flash belleğin içine girin ve oluşturduğunuz klasörün üzerinde sağ tık özellikler yapın. 

Güvenlik sekmesine gelin ve izinleri düzenle deyip bu klasörün bütün izinlerini açın. 

6-Artık flash belleğinizde sadece açtığınız klasör içinde işlem yapabilirsiniz başka hiçbir yere dosya kopyalayamazsınız. Doğal olarak virüslerde o flash belleğin içine kendilerini kopyalayamazlar. Bir senedir benim Flash bellek virüs yüzü görmedi. Sakınmadan istediğim bilgisayara da takıyorum. 

Gönderildi : 10/07/2015 21:18

Paylaş: