Forum

açılışta farkl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

açılışta farklı sistemler kurmak

16 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
394 Görüntüleme
(@SerdemAKSOY)
Gönderiler: 248
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Arkadaşlar uygulamalar için server2008 kurdum ama wirless üzerinden internete giriyorum ama server kurunca sorun yaşadım, birçok dll dosyasını bulamadı onlarıda temin ettim ama bu sefer wirless sinyalini algılamıyor 2 farklı adaptör kullandım aynı sorunu yaşadım..

şöyle birşey yapmaya karar verdim.

bir program vardı onu kuruyorsun sonra sistemleri onun üzerine kuruyorduk, onun adını unuttum onu nerden indirebilirim ve tabi biraz kurulumu işleyiişi hakkında bilgi verebilecek bi arkadaş varmı?

teşekkür ederim..

Gönderildi : 15/10/2010 23:50

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Bootit NG prograamından mı bahsediyorsunuz?

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2009/10/31/video-boot_3101_t-ng-kurulum-ve-kullan-m.aspx

Gönderildi : 16/10/2010 00:19

(@SerdemAKSOY)
Reputable Member
Konu başlatıcı

evet bu olması lazım hocam.

indirip bi deneyeyim video da çok işime yarayacak 🙂 

teşekkür ederim.

Gönderildi : 16/10/2010 01:33

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Server 2008 tarafında wireless lan featuresı yülmeniz gereklidir. http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/06/14/windows-server-2008-kablosuz-ag-yapilandirmasi.aspx  makaleyi inceleyebilirsiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 18/10/2010 01:16

(@SerdemAKSOY)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Server 2008 tarafında wireless lan featuresı yülmeniz gereklidir. http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/06/14/windows-server-2008-kablosuz-ag-yapilandirmasi.aspx  makaleyi inceleyebilirsiniz.

Keyifli çalışmalar.

uğur hocam bundan haberim yoktu, yazdığınız iyi oldu yükleyeyim elim alışsın.

sağolun..

Gönderildi : 29/10/2010 02:07

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Serdem bey,

Windows 2008 R2 ve Windows 7 ile disk üzerinde oluşturabileceğiniz .VHD dosyası üzerine işletim sistemi kurup sisteminizin boot menüsüne bu .VHD dosyası üzerindeki işletim sisteminide ekleyerek sisteminizi Server 2008 ve .VHD dosyası üzerindeki Windows7 işletim sistemi ile açabilirsiniz. Wriless driver'da burada sorunsuz çalışacaktır. Hem bu .VHD dosyasını istediğiniz makinaya götürüp oradada çalıştırabilirsizin.

Daha önce burada buna benzer bir soru sorulmuş ve işlemin nasıl yapıldığını anlatan linkler oldukça faydalı bir göz atın isterseniz belki böyle bir çözüm daha çok hoşunuza gider. Bende server üzerinde yapmam gereken acil bir bios update işlemini server işletim sistemi ile başaramayınca bu yöntemi kullanıp sistemi Windows7 ile açıp bios update yapıp server'a zarar vermeden tekrar eskisi gibi çalışır vaziyette bırakmıştım. Oldukça düzgün çalışıyor.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/143950.aspx

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/10/2010 02:58

(@MehmetZiyaTurinay)
Gönderiler: 5
Active Member

recep bey güzel bir konu üzerine değinmişsiniz.
iş ve ev olmak üzere 2 ye bölmek istiyorum bilgisayarımı.
dediğiniz linkten inceledim ama beceremedim galiba.
sanal
diski görsel olarakta oluşturdum kod ile de yaptım ama bilgisayarı
yeniden başlattıyorum sanal alan kayboluyor. bunu nasıl
sabiyleyebilirim. linkteki videoda imagex diye birşey var bunu nasıl
temin ederim :S biraz karıştırdım galiba.. windows aik cd si indirdim
kurdum. beceremedim. bunla iliki makele yada video gibi birşey varmı
daha ayrıntılı..

Gönderildi : 30/10/2010 22:40

(@recepyuksel)
Üye

Mehmet bey,

Aşağıda adım adım anlatmaya çalışacağım inşallah anlatmayı becerebilirim. Sorun yaşanan yer gellikle tüm işlem bittikten sonra bu .vhd dosyasını boot menüsüne ekleme kısmı orada biraz dikkatli davranırsanız sorunsuz sisteminizi bu yeni işletim sistemi ile açabilirsiniz.
Mantık şu Windows 7 setup dosyaları içerisindeki en büyük dosya olan yani işletim sistemi kurulum imajını içinde barındıran install.wim isimli dosyayı oluşturmuş olduğunuz bu .vhd dosyası içerisine açarak atmak. Sonrada bu .VHD dosyasını işletim sistemi boot menüsü içine eklemek.

Önemli Notlar;
- Bu işlemi yapabilmek için kullanmış olduğumuz işletim sistemimizin Windows 7 veya Windows Server 2008 veya 2008 R2 olması gerekiyor.
- .VHD dosyasını kullnmış olduğunuz işletim sistemi root folder'ına koymayın. Varsa D:\ isimli ayrı bir disk orada barındırın. Mesela D:\VHD\Win7.VHD şeklinde konumlandırmak daha doğru olacaktır.

Ihtiyaç Listesi;
- Minimum 10 GB boyutunda boş bir .VHD disk dosyası.
- install.wim dosyası (Windows 7 DVD içerisinde vardır)
- Windows AIK Setup (Windows 7 DVD içerisinde vardır) veya http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?familyid=696DD665-9F76-4177-A811-39C26D3B3B34&displaylang=en  adresinden indirebilirsiniz.

Kurulum Adımları; 
- Disk Manager bölümüne gidip 10 GB boyutunda .VHD dosyası oluşturunuz. Bu diski formatlayarak V:\ diski olarak işletim sisteminize tanıtınız. (Action\Create VHD)

- Windows AIK programını bilgisayarınıza kurunuz.

- install.wim dosyasını C:\install.wim olarak kopyalanır. (nerede olduğu önemli değil biraz sonra komut yazarken adresini aramayalım kolay bulalım diye böyle yaptırdım işimiz bittikten sonra silecegiz bu dosyayı)

- msdos komut sistemini admin olarak açalım (Run CMD Enter'a basmadan önce Ctrl+Shift basılı tutalım bu şekilde admin modda açılacaktır) aşağıdaki komutu yazalım ve enter'a basalım. Bu komut install.wim içerisindeki Windows 7 işletim sistemini V:\ diski içerisine kurulumunu yapacaktır.  

imagex /apply C:\install.wim 1 V:\  

- İşletim sistemi kurulum işlemi bittikten sonra yeni kurulan işletim sistemini ana işletim sistemimiz ilk açılış menusüne eklemek için aşağıdaki komutu uygulamanız gerekiyor.

bcdboot V:\Windows 

İşlemler bitti artık bilgisayarınızı restart ederseniz açılışta bir menü ile karşılaşacaksınız ve 2 işletim sistemi göreceksiniz. Buradaki işletim sistemlerinin isimleri aynı gelebilir bu isimleri değiştirmek default olanı değiştirmek için bcdedit komutu kullanılıyor isterseniz başka bir postta onunda nasıl kullanıldığını anlatmaya çalışayım.

Saygılarımla.

Gönderildi : 31/10/2010 02:36

(@MehmetZiyaTurinay)
Active Member

öncelikle yardımlarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. dediğiniz gibi yaptım ama olmadı.
imagex /apply C:\install.wim 1 V:\    bu komuttaki imagex i nerden alıyoruz bunun için ayrı bir işlem gerekiyor mu?

çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 31/10/2010 05:04

(@recepyuksel)
Üye

Mehmet bey,

Windows AIK kurulumunu yaptıktan sonra bu imagex komutunun çalışıyor olması gerekir kullanabilirsiniz diye hatırlıyorum ama. Siz Windows AIK kurduktan sonrada çalışmadımı bu komut? 

Saygılarımla.

Gönderildi : 31/10/2010 10:02

(@MehmetZiyaTurinay)
Active Member

kurdum denedim çalışmadı. verilen hata 'imagex' is not recognized as an
internal or external command, operable program or batch file

aik kurdum hatta program files içinde kurulu olup olmadığına da baktım orda kurulu duruyordu. fakat imagex çalışmadı. çok masraflı oluyorum kusuruma bakmayın lütfen, şimdiden teşekkürler. iyi günler dilerim

Gönderildi : 01/11/2010 00:55

(@recepyuksel)
Üye

Mehmet bey,

Dos modunu admin olarak açıyorsunuz değilmi? Birde aşağıdaki adreste dosya varmı kontrol edebilirmisiniz? Varsa bu adreste komutu çalıştırmayı deneyebilirmisiniz? 

C:\Program Files\Windows AIK\Tools\x86\ImageX.exe

Gönderildi : 01/11/2010 10:14

(@MehmetZiyaTurinay)
Active Member

hocam dediğiniz adresde var command
promuda run as administrator olarak açıyorum. fotoğrafınıda çektim artık
nerde hata yapıyorum bulamadım. cevapları geç yazıyorum çünkü iyice
uğraşmadan size sorun bildirmek istemiyorum..
resim aşağıda
teşekkür ederim..

Gönderildi : 01/11/2010 14:44

(@recepyuksel)
Üye

Mehmet bey,

imagex dosyasının bulunduğu adreste deneyebilirmisiniz demiştim orada komutu çalıştırmayı deneyebildinizmi? Emin olmak için ben kurulu yaptım tekrar sistemime komut imagex.exe nin bulunduğu alanda(folder'da) yazılınca çalışıyor. Orada çalıştrırsanız sorunsuz çalışacaktır diye düşünüyorum. Cevapların geç olması önemli siz sorunuzu çözün gerisi hiç önemli değil. Benim .VHD diskim Y:\ şeklinde idi.
En başta eksik bilgi verdiğim için ben özür dilerim komutun root'da çalıştığını hatırlıyordum demekki yanlış hatırlıyormuşum.

C:\Program Files\Windows AIK\Tools\x86>imagex /apply C:\install.wim 1 Y:\

Kolay Gelsin. 

Saygılarımla.

Gönderildi : 02/11/2010 04:19

(@SerdemAKSOY)
Reputable Member
Konu başlatıcı

1 soru sordum aynı başlık altında 3 farklı şey öğrendim, onun için yazan herkese çok teşekkür ederim.

recep
hocam ek olarak dediğiniz şeyi yaptım ama açılışta windows starter ile
başlıyor ve lisans sorunu veriyor en sonunda oradan ileri gitmiyor.
bu     

( sistem vhd den başlatılmayı desteklemiyor )

ve ek olarak sanal alanda server2008 kurmak isteseydim server 2008 cd içindeki install.wim mi mi kopyalamam gerekiyordu?

yazan herkese teşekkürler 🙂

Gönderildi : 05/11/2010 02:14

(@recepyuksel)
Üye

Serdem bey,

Detay bilgi için teşekkürler. Windows Server 2008 için'de Windows Server 2008 DVD içerisindeki install.wim gerekli olacaktır doğru düşünüyorsunuz onun içerisinde'de server işletim sistemi imajları var.

Asıl ben size teşekkür ederim böyle güzel bir soru sorup uzun zamandır kağıt üzerinde bekleyen bir türlü elimin gitmediği diğital ortamda yazıp paylaşmayı istediğim bir konuyu sizin sayenizde paylaşmış oldum vesile oldunuz Allah sizden razı olsun. 

Güzel Günler Dilerim.

Saygılarımla.

Gönderildi : 05/11/2010 02:27

Paylaş: