Forum

MBR and Track 0 se&...

Bildirimler
Hepsini Temizle

MBR and Track 0 seçeneği

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
814 Görüntüleme
(@ErtugrulOzal)
Gönderiler: 36
Trusted Member
Konu başlatıcı

Acronis True Image 10.0'da restore ederken hedef partition olarak sürekli C'yi gösteriyorum. Ama diğer seçenek MBR and Track 0 hiç kullanmadım. Bu seçenek ile C partitionu seçme arasında ne tür fark vardır?

Not:Daha önce biliyordum ama maalesef unuttum. [:D]

Gönderildi : 30/11/2009 16:51

(@MelihYAMAN)
Gönderiler: 310
Reputable Member

MBR harddiskinizin ilk sektörüdür. Bu sektörde bilgisayarınızın adreslemesi bulunur yani hangi bilginin nerede olduğu bir tablo halinde bu bölümdedir. Bu bölümde ufak bir program çalışır ve bu program sayesinde bilgisayarın açılışında yani önyükleme olarak hangi işletim sisteminin seçileceği belirlenir. Tek bir Windows kullanıcıları için direkt olarak kurulu olan Windows başlarken aynı anda hem Windows hem de Linux kullananlar için işletim sistemi seçme ekranı karşınıza gelir.Bununla beraber MBR zarar görmedikçe seçmenize gerek yoktur.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 30/11/2009 18:41

(@ErtugrulOzal)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkürler. Bende tek işletim sistemi olduğundan, Mbr hasar görmediği sürece C partitionunu seçmeye devam edeceğim. Sanırım Restore ederken "ntldr bulunamadı" hata mesajını aldığımızda MBR seçeneğini seçebiliriz değil mi?

Gönderildi : 30/11/2009 22:53

(@MelihYAMAN)
Reputable Member

NTLDR'ın MBR ile bir alakası yok.NTLOADER xp'nin başlangıcında kullandığı bir dosyadır.Bozulduğu yada silindiği durumlarda Xp'yi recover modda açıp aşağıdaki komutları girmeniz yeterli olucaktır.

copy d:\i386\ntldr c:\
copy d:\i386\ntdetect.com c:\

Kolay gelsin.

Gönderildi : 01/12/2009 02:59

(@ErtugrulOzal)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Açıklamalar için teşekkürler.

Gönderildi : 01/12/2009 13:53

(@MelihYAMAN)