Haberler

Clubhouse Hakkında Skandal Veri Sızıntısı İddiası, 3,8 Milyar Telefon Numarası!

Clubhouse hakkında çok ciddi bir veri ihlali iddiası ortaya atıldı. Twitter ve bazı sosyal medya platformlarında, Clubhouse kullanıcılarına ait 3,8 milyar telefon numarasının darkweb forumlarında satıldığı konuşuluyor. Atılan Tweet’lere göre sızdırılan veriler arasında mobil, sabit hat, özel iş numaraları yer alıyor ve veriler 4 Eylül 2021’de özel bir açık artırma ile satılacağı iddia ediliyor. Açık artırmaya katılmak isteyenlerin konuyla ilgili yorum bırakmaları istendi.

İşte o tweet

“A database of 3.8 billion phone numbers of #Clubhouse users is up for sale on the #Darknet. It also contains Numbers of people in user’s PhoneBooks that were Synced. So Chances are high that you are listed even if you haven’t had a Clubhouse login. #DataPrivacy,” said the tweet.”

“#Clubhouse kullanıcılarının 3,8 milyar telefon numarasından oluşan bir veritabanı #Darknet’te satışa sunuldu. Ayrıca, kullanıcının telefon defterlerinde senkronize edilen kişilerin verilerini de içerir. #DataPrivacy”

Clubhouse CEO’su Paul Davison yaptığı açıklamada, kişisel kullanıcı verilerinin sızdırıldığını iddia eden raporun “yanlış” olduğunu belirterek iddiaları yalanladı. Clubhouse Twitter hesabı ayrıca, “Bu yanıltıcı ve yanlıştır. Clubhouse ihlal edilmedi veya saldırıya uğramadı. Bahsedilen veriler, herkesin uygulama veya API’miz aracılığıyla erişebileceği, uygulamamızdaki tüm genel profil bilgileridir. ” dedi.

Bunun yanında gerçekliği tam olarak doğrulanamayan bazı darkweb forumlarında veriler satışa çıkmış durumda.

Son söylentiler hakkında şirketten hala bir açıklama beklenirken, siber güvenlik uzmanlarının iddiasına göre yılın en büyük veri sızıntılarından biri olabileceğini belirtiliyor.

Kaynak: businesstoday.in

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.