Haberler

CEO, Sahte Cisco Cihazlarını Askeriye Ve Hükümet Kuruluşlarına Satmaktan Suçlu Bulundu

Florida’da bir adam, eğitim kurumları, hükümet ajansları, sağlık sektörü ve askeriye dahil olmak üzere çeşitli kuruluşlara sahte Cisco ağ ekipmanları ithal etme ve satma suçundan suçlu olduğunu kabul etti.

39 yaşındaki Florida sakini Onur Aksoy, ‘Pro Network Entities’ olarak bilinen bir dizi çevrimiçi mağaza ve New Jersey ile Florida’da oluşturulan 19 şirket aracılığıyla bu düzeni gerçekleştirdi.

Aksoy’a yaklaşık bir yıl önce hakkında suçlamada bulunulan ve Adalet Bakanlığı’nın 2014 ile 2022 yılları arasında sahte işlemi yürüttüğü ve bu süreçte 100.000.000 dolardan fazla kazandığını iddia ettiği bir suç duyurusu yapıldı.

Dün yayımlanan bir Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı duyurusuna göre, Aksoy, düşük kaliteli ekipmanları yeni Cisco modelleri gibi görünmesi için satıp birçok kişi ve şirketi dolandırdığını kabul ederek, New Jersey Bölge Mahkemesi’nde suçlu olduğunu beyan etti.

Şema

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’na göre, Pro Network Entities (Pro Ağ Kuruluşları), Çin ve Hong Kong’dan eski, kullanılmış veya düşük kaliteli ağ ekipmanı ithal etti ve ihracatçıları ekipmanı değiştirmeye yönlendirerek bunları gerçek, yepyeni Cisco cihazları gibi gösterdi.

2014 ile 2022 yılları arasında, ABD Gümrük ve Sınır Koruma, Pro Network Entities’e gönderilen 180 sahte Cisco cihazı gönderisini yakaladı.

Aksoy, bu el koymalara yanıt olarak, Pro Network Entities’i mümkün olduğunca uzaklaştırmak ve otoritelerin dikkatinden kaçmak için belgeler için sahte takma adlar ve Ohio’da taklit bir teslimat adresi kullandı.

Çinli satıcılar daha sonra ürünleri daha küçük paketler halinde ve farklı günlerde göndermeleri konusunda talimat aldı, böylece denetime tabi olma olasılığını en aza indirdi.

Çinli satıcılar, Cisco yazılımının çalıştığı gerçek donanımlarda çalıştığını doğrulamak için Cisco yazılımının lisans kontrol mekanizmalarını atlatmaya yardımcı olacak korsan Cisco yazılımı ekledi ve bileşenleri dahil etti.

Cihazların görünüşte meşru görünümü, Amerikan teknoloji devinden kaynaklanan Cisco etiketlerinin, etiketlerin, mühürlü kutuların ve Cisco markalı belgelerin eklenmesiyle tamamlandı.

Ancak bu cihazları satın alanlar, birçok performans, işlevsellik ve güvenlik sorunuyla karşılaştı ve birçoğu destek için Cisco’ya başvurdu.

Ağ şirketi, Aksoy’un işinin doğasını fark etti ve 2014 ile 2019 yılları arasında ona yedi adet durdurma ve vazgeçme mektubu gönderdi.

Temmuz 2021’de, yasal yetkililer Aksoy’un deposunda bir arama emri icra etti ve 7.000.000 dolardan fazla perakende değeri olan binlerce sahte Cisco cihaz buldu ve el koydu.

Aksoy, ceza duruşması 6 Kasım 2023’te yapılacak olup, en fazla 6.5 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya. Ayrıca, mağdurlara tazminat olarak verilmek üzere 15.000.000 dolarlık bir miktarı da feragat etmek zorunda kalacak.

ABD Adalet Bakanlığı, sahte ekipman satan tüm ‘Pro Network Entities’ şirketlerini ve eBay ve Amazon mağazalarını içeren bir liste yayınladı.

Kaynak: bleepingcomputer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu