Haberler

BMW ve Toyoto’dan Hidrojen İşbirliği

BMW ve Toyota’nın uzun yıllardır süren işbirliğine yeni bir girişim eklendi. 2 dev şirketin geliştireceği hidrojen yakıt hücreli otomobiller için geri sayım başladı.

BMW ve Toyota Hidrojen ortaklığı

Alman devi BMW ve Japon otomobil üreticisi Toyota, 10 yılı aşkın süredir ortaklaşa çalışmalar yürütüyor. Daha önce Supra ve Z4 için biraraya gelen şirketlerin yeni hedefi hidrojen yakıt hücreli otomobiller. Hidrojen destekli modellerin seri üretimine ve satışına 2025 itibariyle başlanacak. Elektrik üretmek için hidrojen ve oksijeni kullanan bu araçlar birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Güvenli yakıt ve test sürüşlerinin onayı için gözler bu iki firmanın üzerinde.

“Yeşil otomobil” ya da bir diğer adıyla çevreci araçların herkes tarafından kullanılması amaçlanıyor. Hidrojen temelli bu yakıtı kullanarak elektrikli araçlarda yeni dönemin başlaması bekleniyor. BMW satış şefi olarak görev yapan Pieter Nota, verdiği bir ropörtajda büyük SUV’lar için bu hidrojen yakıtlarının daha uygun olduğunu belirtti.

Hızlı dolum, temiz sürüş

Bataryalı elektrikli araçlara göre çok daha kısa sürede şarj edilen bu teknolojinin yakıt denemesi için iX5 Hydrogen SUV modeli kullanılması planlanıyor. Testine başlanan bu otomobilin çok büyük rakamlara ulaşmadan üretimi sağlanacak ve birkaç merkeze gönderilecek.

Bataryalı araçların revaçta olduğu bu dönemde hidrojen farklı ve öngörülemez bir seçenek gibi görünse de hızlı şarj olması yatırımların istenilen sonuca ulaşacağını kanıtlar nitelikte. BMW tarafından %50 elektrikli araç oranıyla 2030 yılına girileceği önceki günlerde açıklanmıştı. Fakat bu hızla gidilirse, firma çok daha kısa bir zamanda bu orana ulaşılabilecek. İçten yanmalı araçların gelişimi için yeni fikirler üretmeyi de ihmal etmeyen firma, bir süre elektrikli araç için yaptığı yatırımlarını artırmış durumda.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu