Haberler

Google 60 Milyon Dolarlık Cezayla Karşı Karşıya

Google, Avustralya Federal Mahkemesi tarafından büyük bir davayla karşı karşıya. Mahkeme kişilerin konum verilerini topladığı iddiasıyla dev teknoloji şirketine 60 milyon dolarlık dava açtı.

Dünya’nın en çok kullanılan arama motorlarından Google, her an kullanılan bir platform haline dönüşmüştür. Kullanıcılara her alanda sunulan uygulamalar, oldukça yararlı ve günün her farklı anında kullanılabiliyor. Teknoloji devi bu kadar fazla kullanılsa bile bir mahkeme tarafından kişisel verileri toplama sebebiyle 60 milyon dolarlık para cezasına çarptırıldı. Şirket şu anda herhangi bir açıklama yapmasa da en kısa sürede izlediği politikalar hakkında açıklama bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde yaşanılan Google ve Apple iddialarından sonra bir ceza istemi de Avustralya Federal Mahkemesi tarafından geldi. Mahkeme, 2019 yılında da bir dava açmış ve bu davanın sonuçlanmasını beklemekteydi. Yeni açılan davada ise söylenen ifadelere göre Google kullanıcılarının internet ağı kapalı olsa bile konum verilerini toplamaya devam ettiğini iddia ediyor. Mahkeme, böyle bir durumun olmaması gerektiğini ve tüketici yasalarının ihlal edildiğini belirtilen ifadeleri de açıklamasında söyledi.

Mahkeme Kararından Oldukça Net!

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu, son zamanlarda bütün platformlar için bu tür çalışmalar yürüterek şirketlerin kullanıcılar hakkında olduğundan daha fazla bilgiye sahip olduklarını belirtmişti. Bunun yanında adil bir para cezası için belirlenen 60 milyon dolarlık cezanın Google tarafından nasıl bir tepkiyle karşılanacağı merak ediliyor.

Gina Cass- Gottlieb tarafından yapılan açıklamada “Mahkeme tarafından verilen bu önemli ceza, dijital platformlara ve irili ufaklı diğer işletmelere, verilerinin nasıl toplandığı ve kullanıldığı konusunda tüketicileri yanıltmamaları gerektiğine dair güçlü bir mesaj gönderiyor.” sözleri kullanıldı. Bütün bu öne sürmelerden sonra Google herhangi bir açıklama yapmayarak ifadelerini belli etmedi.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Google’ın bu suçlamaya karşı tepkileri nasıl olacak? 

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu