Haberler

IKEA’dan Şarj İstasyonu Girişimi

Elektrikli otomobil trendine IKEA’da katıldı. Wolkswagen’in yan kuruluşu olan Electrify America ile ortaklaşa çalışan şirket, mağazalarında hızlı şarj istasyonları kuracak.

IKEA
IKEA

Elektrikli otomobil trendi büyük bir hızla yükselirken tüm büyük şirketler pastadan pay almanın peşinde. Kimi şirketler direkt elektrikli otomobil üretimine, kimileri aksesuar üretimine, kimileri de şarj istasyonlarına yöneliyor. Geçtiğimiz aylarda Volvo ve Starbucks arasında yapılan anlaşmaya benzer bir girişime de IKEA imza attı. Dünya genelinde yüzlerce mağazası bulunan IKEA, şarj istasyonu işine girişiyor. Projesine ABD’de yer alan mağazalarında başlayacak olan şirket ilk etapta 225 adet şarj istasyonu kurmayı planlıyor.

IKEA ve Electrify America işbirliği

IKEA’nın işbirliğine gittiği Electrify America,  Mayıs 2018’de ilk şarj istasyonunu açtığından beri 800 noktada 3.500’den fazla şarj noktası kurdu. Hedef, 2026 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada genelinde 1.800 noktada 10.000 şarj istasyonuna sahip olmak.

Volkswagen’in ABD’deki yan kuruluşu olan Electrify America, ABD’deki IKEA lokasyonlarında 200’den fazla yüksek güçlü şarj istasyonu kuracak. 150 kW ile 350 kW arasında değişen çıkışlara sahip hızlı şarj cihazları, 18 ABD eyaletinde 25’ten fazla IKEA mağazasında kurulacak ve genel kullanıma sunulacak. IKEA ve Electrify America arasındaki işbirliğinde açılacak ilk şarj istasyonlarının bu yıl sonunda faaliyete geçmesi, 2023 sonunda ise belirlenen 225 istasyonluk hedefin tamamlanması bekleniyor. 

Konu ile ilgili Electrify America başkanı ve CEO’su Giovanni Palazzo, “Daha sürdürülebilir bir gelecek hedefimizi paylaşan bir marka olan IKEA ile hem kamu hem de ticari filo şarj istasyonları kurmaktan heyecan duyuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu