Haberler

Honda 522 Milyon Dolarlık Elektrikli Otomobil Yatırımı Yaptı

Ünlü otomotiv markası Honda Motor, Çin’de bulunan otomobil fabrikasına elektrikli otomobil üretimi amacıyla 522 milyon dolar değerinde yatırım yaptı.

Geçtiğimiz hafta başında elektrikli otomobil üretimi için yatırımlarını artıracağını açıklayan firma, 522 milyon dolarlık devasa bir yatırımda bulundu. Firma Guangzhou Automobile Group firmasıyla ortaklaşa bir planlama yürütüyor. Planlama doğrultusunda da Çin’in Guangdong kentinde yer alan elektrikli otomobil fabrikası seçildi. 2024 yılı ile birlikte fabrikada araç üretimine başlanabilecek.

120 bin elektrikli otomobil üretilmesi planlanıyor

Elektrikli otomobil piyasasının büyük ölçüde artması Honda tarafında da etki uyandırdı. Yatırımcıları ve kamuoyu tarafından bu piyasada etkisiz olduğu söylentileri dolaşan firma dev bir yatırımda bulundu. Önce Çin’de yer alan elektrikli otomobil fabrikasıyla çalışmalar başladı. Ardından da bugün itibariyle 522 milyon dolarlık yatırımda bulunulacağı açıklandı. Bu yatırımla birlikte Honda Motor’un 2024 yılı itibariyle başlayacak projesinden yıllık 120 bin adet elektikli otomobil üretimi bekleniyor.

Öte yandan bu yatırım Çin ekonomisi için de önem arz ediyor. Çin hali hazırda otomobil üretim fabrikalarının merkezi halinde. Honda’nın projesi ile birlikte Çin’deki otomobil üretiminin yaklaşık 1 milyon 730 bine çıkması bekleniyor. Bu rakam da toplamda %16 değerinde bir artış demek.

OKUMAYA DEVAM ET

Yeni Trend: Eldeki Otomobili “Sıfırlamak”!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu