Haberler

Bir Garip Nükleer Santral Hacklenme Haberi

Merhaba , sizlerle Hindistan’da yaşanılan ve hikaye tadında bir haberi paylaşmak istiyorum.


Yer Hindistan habere konu olan Kudankulam nükleer santrali.

Bundan birkaç ay önce Pukhraj Singh isimli Hintli güvenlik araştırmacısının twitter üzerinden Dtrack isimli tojenin nükleer santrandaki sistemlere bulaştığını açıklamasıyla başladı.

Pukhraj Singh paylaştığı twitte , santralin domain controllerinin hedef alındığı ve başarı ile bu sistem üzerinde yetki kazanıldığı yönündeydi.


İsmi geçen tojen , sistemler üzerinde yetki kazandırma , uzaktan sistemlere erişim imkanı verme gibi yeteknlere sahip olduğu bilinmekteydi.


Bu haber hemen ülkede ses getiriyor ve muhalif politikacılar hükümetten konu ile ilgili açılama beklediklerini açıklıyor.


Bunun üzerine Hint Hükümetine ait olan Nuclear Power Corporation of India (NPCIL) isimli şirket , siber saldırıyı yalanlar ve kabul etmez. Nuclear Power Corporation of India (NPCIL), yaptığı açıklamada nükleer santrala ait olan kritik sistemlerin izole ve internete bağlantısı olmayan bir ağda çalıştığını ve bu nedenle sistemlerin siber saldırıya uğramasının mümkün olmadığını dile getirir.


Bu açıklardan sonra Nuclear Power Corporation of India (NPCIL) bir konuyu atlamış ve haberi yapan araştırmacının yanlızca kritik sistemlerin değil idari işlere hizmet veren sistemleride ekilendiği bu yüzden Nuclear Power Corporation of India (NPCIL) nin yaptığı “ erişimin imkansız “ ifadesinin doğru olmadığını ortaya koyar.


Olayın devamında Hit Hükümeti siber saldırıyı kabul etmedi ancak idari kısma hizmet veren sistemlerin saldırıdan etkilenip etkilenmediği yönündeki iddiaları cevapsız bıraktı.


Bu gelişmelerden sonra Nuclear Power Corporation of India (NPCIL) şirketi siber saldırı olduğunu kabul etti ve saldırının idari amaçla kullanılan sistemleri etkilediğini ve orada kaldığın açıkladı.


Şuan ülkede konuşulan ve akıllarda kalan bazı sorular şöyle


1 – Saldırganlar idari sistemleri ele geçirerek, internetten izole edilmiş sistemlere yapılacak saldıralar öncesi ilk adımı mı attı?


2- İdari sistemlerdeki hangi veriler ele geçirildi.


3 – Yaşanan bu olaylardan sonra gerekli tedbirler alındı mı?


Konu ülkede tartışılmaya devam ediyor , ileriki süreç ne gösterecek takip edip yine sizin ile paylanacağız.

Kaynak

Link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.