Haberler

Biden Yönetimi TikTok ve WeChat Yasaklarının Davalarına Ara Vermek İstiyor

Biden yönetimi, iki federal temyiz mahkemesinden eski Başkan Donald Trump’ın TikTok ve WeChat’i Amerika Birleşik Devletleri’nden yasaklama girişimleri nedeniyle görülen davayı durdurmasını istedi.

Çarşamba günü yapılan bir mahkemede ABD hükümeti, Biden yönetiminin Trump yönetiminin Çin bağlantılı sosyal medya şirketine yaklaşımını gözden geçirirken bir duraklama istediğini söyledi. TikTok yetkilileri yorum yapmayı reddetti, ancak dosyaya göre hükümetin önergesine itiraz da etmedi.

Yönetim, Perşembe günü Çinli bir şirketin sahip olduğu başka bir uygulama olan WeChat’in geleceği ile ilgili bir davada da aynı incelemeyi gerekçe göstererek benzer bir talep sundu. WeChat cephesinden de TikTok gibi konu ile ilgili bir açıklama gelmedi.

Trump, TikTok’un daha önce temelsiz olarak nitelendirdiği bir iddia olan, uygulamanın ulusal güvenlik riski oluşturduğunu iddiası ile TikTok’u sıkıştırmaya çalışmıştı. Bunun yanında, yönetimi Çinli olmayan şirketlere satışının yapılmasından, ABD uygulama mağazalarının uygulamayı barındırmasını yasaklamaya kadar şirkete yönelik çeşitli kısıtlamalar getirmeye de çalıştı.

Birden fazla mahkeme, uygulama mağazası yasağı ve internet omurga şirketlerinin TikTok’un trafiğini taşımasını yasa dışı kılacak kurallar dahil olmak üzere bir dizi ihtiyati tedbire engelleme kararı çıkarmıştı. Trump’ın Adalet Bakanlığı ise, şu anda Washington DC’deki bir federal temyiz mahkemesinde incelenmekte olan bir itiraz sundu.

Bunun yanında ABD Ticaret Bakanlığı da, Tencent’e ait WeChat’i adli sorunlara yol açan benzer kısıtlamalarla hedef aldı.

Şimdi, Biden yönetimi her iki yasal süreci de askıya almak istiyor.

TikTok davasının Çarşamba günkü dosyasında, “Biden İdaresi göreve başladığından, Ticaret Bakanlığı, Bakan’ın bu temyizde söz konusu olan TikTok mobil uygulamasına ilişkin yasakları da dahil olmak üzere, yakın zamanda yayınlanan bazı ajans eylemlerini incelemeye başladı.” “Bu yasaklarla ilgili olarak, Bakanlık bu yasakları gerekçelendiren altta yatan kayıtların bir değerlendirmesini yapmayı planlamaktadır.

Biden idaresi istenen ara ile, yasakların gerekliliğini araştıracak

TikTok davasının Çarşamba günkü dosyasında, şu ifadeler yer aldı.

“Biden İdaresi göreve başladığından, Ticaret Bakanlığı, Bakan’ın bu temyizde söz konusu olan TikTok mobil uygulamasına ilişkin yasakları da dahil olmak üzere, yakın zamanda yayınlanan bazı ajans eylemlerini incelemeye başladı. Bu yasaklarla ilgili olarak, Bakanlık bu yasakları gerekçelendiren altta yatan kayıtların bir değerlendirmesini yapmayı planlamaktadır. Hükümet değerlendirme sonrası, Başkan’ın 6 Ağustos 2020 Yürütme Kararı’nda açıklanan ulusal güvenlik tehdidinin ve Amerikalıların ve verilerinin güvenliğini koruma düzenleyici amacının, belirlenen yasakları gerekli kılıp kılmadığı belirlemek için daha iyi bir konuma gelecektir.”

TikTok’u kısmen Oracle ve Walmart’a ait olan yeni bir şirkete dönüştürmek için önerilen bir anlaşma da teklif edilmişti. Ancak bu, Trump yönetiminden hiçbir zaman nihai onay almadı ve ayrı olarak beklemede tutuluyor.

Çarşamba günü gazetecilere konuşan Beyaz Saray Basın Sekreteri Jen Psaki, yönetimin TikTok’tan gelenler de dahil olmak üzere ABD verilerine yönelik potansiyel tehditleri değerlendirdiğini ve “bunların kararlı ve etkili bir şekilde ele alınacağını” söyledi.

Kaynak: cnn.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Apple’dan Kripto Para Hamlesi Geliyor
VLC Media Player İçin Büyük Güncelleme Yolda
Windows 10, Bir Wi-Fi Sorunu İçin Sürpriz Bir Güncelleme Aldı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu