Haberler

Biden, Huawei ve ZTE Uygulanan Kısıtlamaya Devam Dedi

Çinli donanım üreticileri için Trump tarafından uygulanmaya başlanan kısıtlamaya Biden da devam imzası attı.

ABD Başkanı Biden, Huawei ve ZTE donanımlarına kısıtlama uygulamasına imza attı.

Geçtiğimiz günlerde düzenenlenen COP26 iklim zirvesinde beklenmedik bir şekilde ABD ve Çin, iklim hedefleri konusunda bir anlaşmaya vardıklarını duyurdular. Zirve sonunda Çin’in baş müzakerecisi Xie Zhenhua, iklim değişikliği söz konusu olduğunda, “Çin ile ABD arasında ayrılıktan daha fazla anlaşma var” diyerek ılımlı bir beklenti içerisinde olsa da Biden, çinli teknoloji devlerine kısıtlmaya devam imzasını attı.

İmzalanan yasa, FCC’nin ulusal güvenlik tehdidi olarak belirlenen Çinli şirketlerden ekipman yetkilendirmesini yasaklandığını içeriyor. ABD’nin ulusal güvenlik kurumları, Huawei ve ZTE’den ekipman kullanmanın tehlikeleri konusunda uyarmaya deavm ediyor. Bu durumda, Çin hükümetiyle yakın bağları olan Çinli şirketler tarafından yapılan teçhizatın Amerikalılara karşı casusluk için kullanılabileceği endişesisinin devam ettiğini söylemek mümkün. Çin hükümeti ve yasaklanan bu şirketler her ne kadar bu iddiaları kabul etmese de ABD yasaklamaya devam ediyor. Ayrıca FCC’nin mevcut önerdiği kurallar, Çinli şirketlere verilen önceki ekipman izinlerini de iptal edecek. Bu durum ilgili şirketleri de epey zora sokacağı belli. Öyle ki FCC Çinli telekomünikasyon operatörlerini ABD’den yasaklamaya bile çalıştı. Somut bir delil ile casusluğu ispatlanamasa da ABD’nin Çin’e karşı teknolojik üstünlüğe karşı yaptırımlarına devam edeceği görünüyor.

OKUMAYA DEVAM EDİN

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.