Anasayfa » Huawei, Bir Darbe de İngiltere’den Aldı

Share This Post

Haberler

Huawei, Bir Darbe de İngiltere’den Aldı

Huawei, Amerika’dan sonra bir hamle de İngiltere’den aldı. İngiltere Eylül 2021 itibariyle Huawei 5G ekipmanlarının kullanımını yasaklıyor.

5G altyapısı gelişmeye devam ederken, sistemin bayrak taşıyıcısı konumunda olan Huawei, İngiltere’de yeni bir yasağa maruz kaldı. İngiltere Dijital, Kültür, Medya ve Spor Departmanı, önümüzdeki yılın Eylül ayında Huawei’nin 5G ekipmanlarını kullanmasını yasaklarken, 2027 yılına kadar da Çinli şirket tarafından üretilen telekomünikasyon donanımını ortadan kaldırmak için de bir yol haritası yayınladı.

Sekreter Oliver Dowden yaptığı açıklamada, “Bugün, yüksek riskli satıcıların 5G ağlarımızdan tamamen çıkarılması için net bir yol çiziyorum” dedi. Dowden ayrıca “Bu, ulusal güvenliğimiz için tehdit oluşturan telekom ekipmanlarını tespit etmek ve yasaklamak için yeni ve benzeri görülmemiş yetkilerle yapılacaktır.” açıklamasında bulundu.

İngiltere’de hükümet Temmuz 2020’de, yeni Huawei 5G donanımının kullanımını yasaklamak ve halihazırda mevcut olan ekipmanın kaldırılmasını hızlandırmak için öneriler üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Bu kararın alınmasında Mayıs ayında Amerika Birleşik Devletleri’nin aldığı yaptırım kararlarının ardından geldiğini de belirtmek gerekir.


Bu ayın başlarında ise Çinli şirket Birleşik Krallık’tan alınan karardan geri dönülmesini istedi ve Başkan Yardımcısı Victor Zang, kararın Birleşik Krallık’ın değil, Amerika’nın Huawei algısı yüzünden kaynaklandığını söylemişti. Zang, “bu karar dijital uçurumu derinleştirerek İngiltere’yi olumsuz etkileyeceğini” de sözlerine eklemişti. Ancak yapılan bu talepler İngiltere tarafından pek karşılık bulmadı.

Diğer taraftan, İngiltere hükümeti 5G telekom pazarına yeni satıcılar getirmek için tasarladığı 5G Tedarik Zinciri Çeşitlendirme Stratejisi‘ni açıkladı. Strateji içerisinde 250 milyon Sterlin tutarında Ulusal Telekom Laboratuvarı’nın kurulmasını da içeriyor. Dowden, “Ağlarımızın sorunsuz ve güvenli çalışması için bir daha asla bir avuç telekom tedarikçisine bağımlı kalmayacağımızdan emin olmak için yeni bir strateji yayınlıyoruz” dedi.

Kaynak: engadget.com

Son Haberler

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>