Haberler

Microsoft, Windows 11’de AMD Performans Sorununu Gideren Yamayı Dağıtıma Sundu

Windows 11 çıkalı bir aydan fazla olsa da AMD işlemci kullananlara karşıbüyük bir engel söz mevzusuydu. AMD işlemcilerin Windows 11’de tam performansta çalışamamasına yol açan kusur, kullanıcılar tarafınca sıkça yakınma edilmişti. Oldukca geçmeden Microsoft ve AMD mevzuyla ilgilendi ve nihayet beklenen güncelleme geldi.

Windows 11’deki problem L3 Cache belleklerinden kaynaklıydı

Intel işlemciler, Windows 11’de bir performans problemi yaşatmasa da AMD işlemcilerde mevcut olan bir L3 Cache belleği yanılgısı çok kötü performans doğuruyordu. Geçen ay gösterilen güncelleme ile problem büyük oranda çözülse de bu defaki güncelleme, sıkıntıya kalıcı bir tahlil getiriyor. Söz mevzusu problemi çözen KB5007215 kod isminde güncellemeyi yaparak tam performansa ulaşabilirsiniz.

Güncelleme ile çözülen tek büyük problem bu değil. Windows 11’in birinci önizleme sürümlerinden beri mevcut olan başlat menüsü ve vazife çubuğu problemi da çözüldü. Bu problem, iki menünün de zaman vakit tepki vermemesi suretiyle durumlara yol açıyordu. Bazı kullanıcılar yeni bir hesap oluşturarak bu problemi atlatsa da nihayet kalıcı bir tahlilin geldiğini görmek hoş.

Görüyoruz ki Microsoft, Windows 11’deki problemleri çözmekte süratli davranıyor. Oysa bu yeni işletim sistemi şimdi birinci büyük güncellemesini almadı bile. Windows 11 için büyük güncelleme, 2022 yılının başlarında gelecek ve sistemin şu anki haline nazaran büyük farklılıkların yaşanacağını tahmin ediyoruz. Yeni bir işletim sistemiyle karşı karşıya olduğumuz için çözülmesi ihtiyaç duyulan oldukca kusur var ve bu kusurların büyük kısmı, büyük güncellemelerde çözülecektir.

Ayrıyeten Android ve Windows ortasındaki entegrasyonu elde eden özelliğin de 2022 senesinde gelecek güncellemeyle tam olarak faaliyete geçmesini bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu