Haberler

Analiz: Broadcom Büyük Balığın Peşinde!

Son birkaç günde Broadcom’un VMware hakkında yaptığı bazı bilgilere rastladım ve bunları toparlayarak analiz etmek istiyorum.

VMware’ın Broadcom tarafından lisanslama ve fiyatlandırma konusunda çok hedefli bir yaklaşım benimsediği ve “büyük balıkları” müşteri olarak istediği görünüyor.

VMware Büyük Balıkları Hedefliyor!

VMware’ın 2024’de sürekli lisansları sona erdirmesi ve ücretsiz ESXi de bir ürün olarak sonlandırmasından sonra müşteriler dramatik maliyet artışları ile yüz yüze geldi ve büyük tepki ortaya koydular.

Bu gelişmelerden sonra Broadcom’un stratejisinin küçük VMware müşterinden “kurtulmak” olduğu ve büyük müşteriler ile yolda devam etmek istediği görülüyor. Amaç karları artırmak.

“Broadcom, büyük balinaları istiyor, küçük balıklar ilgi çekici değil ve denize geri atılacaklar!”

VMware, küçük müşteriler ve ortakları istemiyor. Broadcom yönetimi, 2024’te VMware’un çeyreklik gelirinde çift haneli büyüme bekliyor. Ben bunu şöyle özetliyorum: “VMware sanallaştırma konusu çoğu müşteri için sona erdi, sadece büyük oyuncular yeni lisansları uzatacak”.

Geçiş Yolları Arayışı

Yukarıdaki acı gerçekle birlikte “ne yapmalı” sorusu ortaya çıkıyor. Bir çok alternatif piyasada bulunuyor Proxmox, Hyper-V ve diğerleri.. Ancak VMware kullanıcıları bu geçişlere çok sıcak bakmıyor.

Nutanix

Güçlü alternatiflerden biris ancak son yıllarda cloud’a bir eğilim var o nedenle herkes tarafından tercih edilmiyor.

Scale Computing

VMware’a alternatif olarak konumlandırılan bir şirket. Ancak eğer güçlü bir alternatif olsalardı uzun zaman önce büyük olmuş olacaklarını düşünülüyor.

SoftIron

Büyük müşteriler için çok küçük olduğu belirtiliyor.

Proxmox, OpenStack ve diğerleri

Açıkça söylemek gerekirse hiç birisi VMware’in sunduğu kullanıcı deneyimini ve özellikleri sunamıyor.

Tek alternatif Microsoft!

Evet biraz iddialı ancak doğru çünkü kullanıcıların beklentisi olgun bir ürün ve destek. Microsoft burada öne çıkıyor. Hyper-V ve Azure Stack HCI kullanıcıların beklentilerini karşılıyor. Özellikle Windows Server 2025 ile başka bir kimliğe bürünecek olan Hyper-V gelecek için umut veriyor.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Nedense bir Windows sisteminin üzerine kurulmuş olan sanallaştırma sistemi bana çok sıcak gelmiyor. Yanlış bir windows update ile bir çok sorun ortaya çıkabilir

  2. Onur bey yanlış anlamayın ama Azure o dediğiniz işletim sistemi üzerinde çalışıyor, konu tamamen uzmanlık, core sürüm kullanımı vs. Misal vmware’ in böyle bir cloud ortamı yok, oradan aslında bu konuda ne kadar iyi olduklarını anlayabilirsiniz.

  3. Vmware istediği parayı verir yine de Microsoft u kullanmam. Bundan 10 yıl önce bir hyper-v migration işleminde tövbe etmiştim. Daha da dönmem. Bence sanallaştırmada Microsoft pişmanlıktır. Yetenekler açısından kıyas bile kabul etmez. Yerli ürünümüzü kullanmayı tercih ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu