Haberler

EA, Dirt Rally’nin Yapımcısı Codemasters’ı 1.2 Milyar Dolara Satın Alıyor

Oyun devi Electronic Arts, tahmini 1.2 milyar $ (9.4 milyar tl) değerinde bir anlaşma ile İngiliz video oyun yapımcısı Codemasters’ı satın almaya hazırlanıyor.

Codemasters, Dirt Rally serisi ve Formula 1 lisanslı oyunları dahil olmak üzere en çok yarış oyunlarıyla tanınıyor. EA ise, yarış oyunu dünyasında Need for Speed gibi küresel bir markaya sahip.

Codemasters yetkilileri, geçtiğimiz günlerde hissedarlarına, şirketin satışı için bir teklif sunacağını açıklamıştı. Şirketin EA’den önceki taliplisi ise EA’in en büyük rakiplerinden biri olan Take-Two olmuştu.

New York merkezli Take-Two Interactive, Codemasters’a 973 milyon dolar değerinde bir paket teklif etmişti.

Codemasters’ın CEO’su ve finans müdürü de dahil olmak üzere üst düzey yönetim ekibinin, EA’ya geçiş anlaşmanın sonuçlandırılacağı tarih olan Mart 2021’e kadar görevlerine devam edecekleri açıklandı.

Yönetim Kurulu Başkanı Gerhard Florin, şirketin “EA’nın bilgi birikiminden, kaynaklarından ve kapsamlı küresel ölçeğinden – hem genel hem de özellikle yarış sektöründe yararlanacağını” söyledi.

Codemasters sold to EA for $1.2 billion, not Take-Two | Metro News
Codemasters’ın yıllar içinde çıkardığı oyunlar ve logosunun değişimi

1986 yılında David ve Richard Darling kardeşler tarafından kurulan Codemasters’ın genel merkezi Warwickshire’da bulunuyor. EA ise, Kaliforniya merkezli bir oyun firması.

EA’nın bu hamlesi sektör için sürpriz oldu. Çoğu insan Take-Two’nun geçen ayki teklifinin neredeyse tamamlanmış bir anlaşma olduğunu düşünüyordu. Şirketin Take-Two’ya satılması bizzat Codemasters’ın yetkilileri tarafından da destekleniyordu.

Codemasters her ne kadar adını büyük yarış oyunları ile duyurmuş olsa da, 1986 kuruluş tarihli bir oyun firmasından bekleneceği üzere, ilk oyunları özellikle İngiltere’de ileri yaştan bir çok oyuncu için nostaljik değer taşıyor. Firma bu özelliğinden dolayı tam bir İngiliz başarı hikayesi.

Firma, 1980’li yıllarda öğrencilik yıllarında oyun yapmaya meraklı olan iki erkek kardeş tarafından kuruluyor. Beklenen mali başarının çok üstüne geçilmesiyle şirket yönetimine babalarını geçirerek bir aile şirketi oluyor. Böylece 1.2 milyar $’a satışı yapılacak olan başarı hikayesinin temelleri atılıyor.

EA gibi bir devin Dirt Rally gibi favori oyunlara getirebileceği değişiklikler konusunda bazı endişeler var. Özellikle firmanın çokça kullandığı ve bu sebeple çokça eleştirildiği mikro-işlem ödemelerinin oyuna getirilme ihtimali bile, oyunun hayranları tarafından eleştirilmeye başlandı.

Bununla birlikte Take-Two’nun teklifini yükselterek, bir teklif mücadelesi başlatma ihtimali de bulunuyor.

Kaynak: bbc.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Google, Gün İçerisinde Çöken Hizmetleri Hakkında Açıklama Yaptı
iOS 14.3 Yayınlandı
Google Karanlık Mod Özelliğini Web Sürümünde Test Etmeye Başladı

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Gençliğimizin en popüler oyunlarını yapan bir firmaya daha veda ediyoruz. Sanki çok sevdiğim ünlü bir sanatçı kaybetmiş gibi hissediyorum 🙁 Neyse ki mirasına saygılı davranacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu