Haberler

Apple, Parçalaması Gereken Ürünleri Satan Geri Dönüşüm Ortağını Dava Ediyor

Apple’ın geri dönüşüm için tuttuğu GEEP Canada’nın en az 103845 adet iPhone, iPad ve saati çaldığı ve tekrar sattığı iddia ediliyor. Apple’ın şikayet dilekçesinde yazdığı ve GEEP’in de onayladığına göre 11766 pound değerindeki Apple ürünü yok edilmeden GEEP kurumlarını terketmiş.

The Logic’in raporuna göre Apple geri dönüşüm firmasına ocak 2015’den aralık 2017’ye kadar 500 bin adet iPhone, iPad ve Apple Saat göndermiş. Yapılan denetimlerde ise yollanan cihazların %18’inin halen telefon hattı üzerinden internet erişiminde oldukları gözlemlenmiş. Tabii bu %18’e internet bağlantılı olmayan cihazlar dahil olmadığından daha yüksek bir yüzdenin satıldığı düşünülüyor.

Apple dava sonucunda eski ortağından en az 31 milyon Kanada Doları almayı hedefliyor. Geri dönüşüm firması ise iddiaları reddediyor fakat hırsızlık olduğunu inkar da etmiyor. GEEP’in ayrı olarak kendi açtığı davaya göre firmadan çalışan üç kişi cihazları kendi başlarına çalmışlar. Apple ise bunu bu açıklamayı kabul etmiyor ve bu üç çalışanın aslen geri dönüşüm firmasının üst düzey yönetim kadrosunda olduğunu öne sürüyor.

Geçtiğimiz yıl insanlık geride 53.6 millyon tona varan telefon, bilgisayar, ev donanımları ve öteki cihazlardan oluşan bir e-atık yığını bıraktı. Öteki teknoloji firmaları gibi Apple da çevresel uygulamalarını geliştirmeye çalışıyor ve firma içinde çalışan Daisy ve Dave isimli ayrıştırıcı robotlarıyla geri dönüşüm yapmaya çalışıyor. Daisy ve Dave geleneksel çalışan geri dönüşümcülerin kurtaramayacağı iPhone bileşenlerinin kurtarılması için özellikle dizayn edildi.

Yine de firma, cihazlarında kullanılan değerli materyallerin toplanmasında öteki partnerlerine güveniyor ve GEEP Canada da 2015’den 2018’e kadar bu partnerlerden biriydi. Cihaz tamiri ve yeniden satımı da GEEP’in iş olanaklarından birisi ve e-atık idaresi üzerine hizmetleri bulunsa da “yeniden kullanımın mümkün olduğunca cesaretlendirilmesi” firmanın mottoları arasında yer alıyor.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.