Anasayfa » Apple macOS Catalina’yı Sunar

Makaleyi Paylaş

Haberler

Apple macOS Catalina’yı Sunar

Apple ilk olarak masaüstü işletim sisteminin en son sürümünü Haziran’da “Dünya Çapında Geliştiriciler” konferansında tanıttı. Pazartesi günü tüm kullanıcıların hizmetine sundu.

Apple bugün macOS’u 10.15 sürümüne yani Catalina’ya güncelledi.

Catalina ortalama 5 gb büyüklüğünde ve Mac App Store’dan güncellenebiliyor. Güncelleme ücretsizdir ve birçok mac cihaza yüklenebilir. Apple, uyumlu cihazların listesini aşağıdaki linkte paylaştı. https://support.apple.com/en-us/HT210222

Şuan da 2018 Mojave ile çalışan mac cihaz sahipleri, sistem tercihlerini penceresinden Yazılım Güncelleme’yi seçerek yükseltme yapabilirler.


Apple, bu yılın başlarında yıllık Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) macOS Catalina’yı tanıttı ve hem geliştiriciler hem de kamuoyu ile birlikte yaz boyunca bir beta testi yaptı.

Apple’ın lanse ettiği yeni özellikler arasında öne çıkan bazı özellikler arasında iPad’i harici bir yardımcı ekrana dönüştüren Sidecar; IT yöneticilerinin makineyi kilitlemesine olanak sağlayan T2 güvenlik yongası ile donatılmış Mac’lerde; etkinleştirme kilidi ve safari 13 sürümünü görüntüleyebilirler.

MacOS Catalina aynı zamanda geçmişindeki gibi 32 bit uygulamaları çalıştırmaz. Apple, geçen yıldan bu yana kullanıcılarına bu konuda bilgi veriyordu, şimdi 32 bit uygulamaların kullanımını tamamen engelleyecek.

Catalina hakkında daha fazla bilginin yanı sıra, yükseltme işleminden önce atılması gereken adımlar hakkındaki ayrıntılı talimatlar Apple’ın web sitesinde bulunabilir.

macOS Catalina

2018’lerin Mojave’sini çalıştıran Mac sahipleri, Sistem Tercihleri’nden seçilen Yazılım Güncelleme uygulaması aracılığıyla Catalina’ya yükseltme yapamazlar.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>