Haberler

Apple Bazı Uygulamalarına Reklam Eklemeye Hazırlanıyor

Apple, App Store’da yer alan reklamlarına benzer bir reklamlandırma stilini Maps, Books ve PodCast uygulamalarına eklemeye hazırlanıyor. Bazı Apple uygulamaları artık kişiselleştirilmiş reklamlar içerecek.

Apple

Bilindiği üzere Apple’ın uygulama marketi olan App Store’da kategorilerin altında reklamlar yer alıyor. Örneğin Eğitim kategorisi altında kategori ile ilişkili uygulamaların yer aldığı reklam alanları mevcut. İsteyen uygulama geliştiricileri bu alanlara reklam verip uygulamaların ön planda gözükmesini sağlayabiliyor.

Apple uygulamaları kişiselleştirilmiş reklamlar içerecek

Apple, App Store reklamlarına benzer bir reklam stilini iOS ile birlikte gelen diğer uygulamalarına da ekleyecek. Bu iddia Apple raporları ile tanınan Bloomberg editörü Mark Gurman’dan geldi. Gurman’ın raporuna göre Apple, Haritalar’da restoran, mağaza veya yakındaki diğer işletmeleri aradığınızda öneriler gösterebilen arama ağı reklamlarını dahili olarak test etti. Yapılan testlerin Haritalar uygulamasının yanı sıra Kitaplar ve Podcast uygulamalarında da devam ettiği belirtiliyor.

Apple’ın iOS arayüzüne reklam ekleme gibi bir düşüncesi ise yok. Daha önce bunun hiçbir şekilde gerçekleşmeyeceğini belirten yetkililer uygulama arayüzlerinde yer verdiği reklamlara ise belirgin şekilde “Reklamdır” veya “Reklam alanı” ibaresi ekliyor.

Öte yandan Apple’ın Apple TV+ için de reklam destekli bir abonelik seçeneği üzerinde durabileceği belirtiliyor. Netflix ve Disney+ tarafında yıl sonuna kadar hazırlanması beklenen planı, Apple daha düşük bir üyelik ücreti ile kendi uygulamasına ekleyebilir.

İlk olarak 2016 yılında App Store’da reklam göstermeye başlayan Apple’ın reklamcılık gelirleri geçtiğimiz yıl %238 artarak 3.7 milyar dolara ulaştı. Apple, reklam konusunda alanını genişletmeye çalışıyor olsa da bunu olabildiğince şeffaf bir şekilde yapıyor olması takdire şayan. App Store’da reklam alanlarını kullanıcılara belirgin bir şekilde gösteren şirket, iOS 14.5 ile birlikte gelen Uygulama İzleme Şeffaflığı ile kullanıcılara kişiselleştirilmiş reklamların gösterilip gösterilmemesi konusunda bir opsiyon sunuyor.

Kaynak: The Verge

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu