Haberler

Apple’dan artırılmış gerçeklik açıklaması

Apple CEO’su Tim Cook, China Daily isimli popüler haber platformuna verdiği demeçte artırılmış gerçeklik çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Apple’ın AR çalışmaları kapsamında üretmeyi planladığı karma gerçeklik gözlüğü gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Uzun zamandır üretilmesi beklenen ve merak uyandıran teknoloji ile ilgili Apple CEO’su Tim Cook açıklamalarda bulundu. Beklenen teknoloji ile ilgili oldukça heyecanlı olduğunu belirten Cook, kullanıcılardan bir süre daha beklemeleri gerektiğini belirtti.

Artırılmış gerçeklik gözlüğü geliyor mu?

Apple Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü
Apple Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü

Geçtiğimiz haftalarda karma gerçeklik gözlüğünde realityOS isimli bir işletim sisteminin kullanılacağı, patent çalışmalarınınsa Mayıs ayı itibariyle başladığı sızdırılmıştı. Öte yandan Apple yönetim kurulunun gözlüğü test ettiği hakkında iddialar da bulunuyordu. Dünya’nın en iyi teknoloji analistlerinden biri olarak kabul edilen ve Apple ürünlerine özel ilgisi olan Ming-Chi Kuo teknolojinin Ocak 2023 yılında hayatımıza girmesini beklediğini söyledi.

Artırılmış gerçeklik nedir?

AR teknolojisi olarak da nitelendirilen AR telefon, bilgisayar, tablet ve akıllı gözlük gibi elektronik ürünlerin cihaz tanıma özellikleri kullanılarak sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine aktarılmasına verilen isimdir. Daha detaylı olarak açıklamak gerekirse; (Augmented reality; AR), somut çevrenin ve içindekilerin, sistemler tarafından oluşturulan; ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle katmanlandırılarak oluşan canlı veya dolaylı fiziksel görünümüdür. Bu katmanlar kısaca gerçekliğin bilgisayar tarafından değiştirilmesi ve artırılmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.