Haberler

Amazon’un Sahte İnceleme Yorumlarıyla Başı Dertte

Son yıllarda giderek artan internet alışverişleri beraberinde sorunları getirmeye devam ediyor.

Dünya’nın en büyük alışveriş sitesi kabul edilen Amazon, şu sıralar sahte inceleme puanlarıyla boğuşuyor. Ürün yorumları, müşterilerin ürünü alması için fikir verirken dolandırıcıların sahte yorumlar ve puanlamalar yapması, Amazon’un müşterilerine sunduğu deneyimi baltalıyor.

Aynı ürünün rakip E-Ticaret pazarlarında bulunan daha az yorumları, Amazon tarafında binlerce yorumla karşılaşıyor. Yapılan bir araştırmaya göre Facebook gruplarında insanlara sahte yorum yapması için ortalama 6 dolar ücret teklif edildiği tespit edilmiş.

Özellikle koronavirüs döneminde artan E-Ticaret pazarında, sahte incelemeler ile müşteriler adeta kandırılmaya çalışıyor.

Amazon yetkililerinin, CNBC’ye verdiği demeçte, “her hafta 10 milyondan fazla inceleme gönderimini analiz etmek için güçlü makine öğrenimi araçları ve yetenekli araştırmacılar kullandığını ve kötüye kullanılan incelemeleri yayınlanmadan önce durdurmayı hedeflediğini” söyledi. İngiltere’de yapılan bir araştırmada bir çok yorumu inceleyen şirketin 20 bin olumlu yorumun dolandırıcılık yapıldığı gerekçesiyle sitesinden kaldırıldığı söylendi.

Amazon son olarak müşterilerine dolandırıcılık konusunda dikkatli olmaları ve sadece ürünün yorumlarına bakılarak satın alınmaması gerektiğini tavsiye ediyor.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.