Haberler

Amazon, Yenilenebilir Enerji Projelerine Yatırımı Büyütüyor

Amazon, Avustralya, Fransa, Almanya, İtalya, Güney Afrika, İsveç, Birleşik Krallık ve ABD’de 26 yeni güneş ve rüzgar projesini duyurdu.

Amazon, yenilenebilir enerjiye ağırlık veriyor.
Amazon, yenilenebilir enerjiye ağırlık veriyor.

Amazon, yenilenebilir enerji alımlarını artırarak dünyanın en büyük kurumsal yenilenebilir enerji alıcısı haline geliyor. Şirketin rüzgar ve güneş enerjisi projelerine yaptığı yatırım ile ABD’de bir yıl boyunca 1,7 milyon eve enerji sağlamaya yetecek kadar 6,5 GW’a çıkartıyor. Geçen yıl Eylül ayında 5.5 GW yenilenebilir enerji projesiyle en büyük kurumsal alıcı olduğunu duyuran Google’ı geride bırakarak lider alıcı konumuna yerleşiyor.

Yenilenebilir enerji, Amazon’un dünyamıza verdiği zararı en aza indirme taahhütleri arasında önemli bir proje. Şirket, geçen yıl 2040 yılına kadar sıfır karbondioksit emisyonuna ulaşma sözü verdi. Amazon’un CEO’su Jeff Bezos ise fiziksel altyapısının 2030 yılına kadar tamamen yenilenebilir enerjiyle çalışacağını söyledi.

Genişletilen bu projeyle dünya çapında toplam 127 yenilenebilir enerji projesine sahip olacak Amazon’un CEO’su Bezos yaptığı açıklamada, “Bu projeleri hayata geçirmek için çok yoğun ve zekice çalışmaya devam eden Amazon’daki tüm ekiplerle daha fazla gurur duyamazdım” dedi.

Dünyanın en zengin iş insanı olan Jeff Bezos, iklim değişikliğiyle ilgili eylemi finanse etmek için kendi servetinden 10 milyar dolar vereceğini taahhüt ederken, Amazon 2 milyar dolarlık fon destek sunacak.

Kaynak: The Verge

OKUMAYA DEVAM EDİN

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu