Haberler

Eski Cisco Çalışanı İki Yıl Hapse Mahkum Edildi

Eski bir Cisco mühendisi olan Sudish Kasaba Ramesh geçtiğimiz Çarşamba günü 450 sanal makine üzerinde yer alan 16000’den fazla WebEx hesabını kapatmaktan 15000 USD para cezası ile beraber 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Eylül 2018’de gerçekleşen olayda Ramesh şirketten ayrıldıktan 5 ay sonra Cisco’nun Amazon üzerindeki sunucularına izinsiz giriş yaparak 456 sanal makinenin silinmesine sebep oldu. Bu eylemin sonucunda yaklaşık 16000 WebEx hesabı iki hafta süreyle kapalı kaldı ve Cisco’da bu eylem 2.400.000 USD’lik bir zarara sebep oldu. Cisco olay gerçekleştiği zaman yaptığı açıklamada müşterilerine ait herhangi bir verinin zarar görmediğini veya üçüncü şahısların eline geçmediğini açıkladı.

Ramesh, yaptığı eylemleri kabul etti ve sanal makineleri Cisco’nun sistemlerinden silmenin neden olacağı önemli riski ve zararı da bilinçli olarak göz ardı ettiğini söyledi.

Ramesh, yetkili olmadığı bir sisteme izinsiz girmekten ve sonucunda zarara sebep olmakta suçlu bulunarak 24 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca, 15.000 dolar para cezası ödemeye ve iki yıl hapis cezasının ardından bir yıl denetimli serbest bırakılma cezasına çarptırıldı. Ağustos 2020’de suçunu kabul ettikten sonra eylemleri için karşılaştığı maksimum yasal ceza, beş yıl hapis ve 250.000 dolar para cezasıydı.

Bekleyen yeşil kart başvurusu olmasına ve H1 vizesine sahip olmasına rağmen Ramesh, cezasının ardından ülkesi Hindistan’a sınır dışı edilmekle de karşı karşıya.
ABD Kuzey Kaliforniya Bölgesi Avukat Bürosu’na göre şu anda “sanık gözaltında değil ve cezayı 10 Şubat 2021’de çekmeye başlayacak”.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.