Haberler

Amazon, Sağlık Bilimleri İçin “Amazon HealthLake” Büyük Veri Hizmetini Tanıttı

Amazon HealthLake büyük veri hizmetinin, yaşam bilimleri ve sağlık hizmetleri için yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verileri otomatik olarak düzenlenmesi ve hazırlaması amaçlanıyor

Amazon’un Salı günü düzenlenen Amazon Web Services re: Invent konferansının ikinci haftasında makine öğrenimi üzerine bir açılış konuşması yapmak için AWS’nin AI başkan yardımcısı Matt Wood sahneye çıktı. Wood konuşmasında, makine öğreniminin endüstriyel uygulamalarının birkaç yeni yönüne de değindi.

Wood, diğer uygulamaların yanı sıra sağlık ve yaşam bilimleri hakkında uzun uzun konuştu. Bu alandaki çalışmaların, verilerin farklı formatlarda çok sayıda havuza yayılması, verileri hazırlamak, düzenlemek ve dönüştürmek için haftalar hatta aylar gerekmesi nedeniyle verimli olamadığını söyledi.

amazon-aws-2020- healthlake .png
Salı Günü Gerçekleştirilen Healthlake Sunumu

Wood, tüm bunları çok daha kolay ve verimli hale getirecek yeni bir hizmet duyurdu. Şirketin ifadesiyle “sağlık ve yaşam bilimleri verilerini bulutta petabayt ölçeğinde depolamanın, dönüştürmenin ve analiz etmenin” bir yolu olan Amazon HealthLake adlı yeni bir AWS hizmetini tanıttı.

Wood konuşmasında ayrıca, HealthLake için diyabetin saptanması senaryosu ile bir örnek de verdi. Diyabetin erken teşhisi için doktorlar, bağışçı notlarından, reçetelerinden ve daha yüz binlerce veriyi incelemek zorundadır.

Tüm bu verileri analiz etmek için yapılan işleri “Herkülvari bir çaba” olarak nitelendirdi . Wood yeni hizmetleri ile “Hepsinin dakikalar içinde bir araya getirebileceğini” söyledi. HealthLake ile birlikte, yapılandırılmış veriler otomatik olarak yüklenebiliyor. Aynı zamanda hasta adları gibi bilgileri doktor notlarından alınabiliyor ve bunu bir veri gölüne eklenebiliyor. Wood, “Bunların hepsi farklı veri depolarının etrafına dağılmış bulmacanın parçaları, ancak bir araya getirildiğinde çok daha net bir resim elde edebiliriz” dedi.

Wood, tıbbi cihaz devi Philips’te radyoloji bilişim işinin genel müdürü Elad Benjamin’i de konu ile ilgili görüşleri için sahneye çıkardı. Benjamin de, Wood gibi sağlık hizmetlerinde veri bolluğunun işleri zorlaştırdığına dikkat çekti. Benjamin, “Doktorların bu veri depoları üzerinde çalışmaları gerekiyor, bu da teşhis ve tedavi etmelerini gittikçe zorlaştırıyor” dedi. Philips’in, bilim adamlarını “daha üst düzey faaliyetler” sürdürmelerine olanak vermek için AWS hizmetlerini kullandığını söyledi.

Kaynak: zdnet.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu