Haberler

Amazon, Apple ve Google’ın Akıllı Evleri

Amazon, Apple ve Google’ın açık kaynaklı akıllı ev standardı 2021 yılı çıkışı için yolda; IP üzerinden Bağlantılı Evler Projesi, Amazon, Apple, Google ve Zigbee Allience’ı açık kaynak kodlu akıllı ev platformunda bir araya getirmeyi planlıyor.

Grubun, standart duyurulduğundan beri yaptığı ilk büyük açıklamada proje üzerindeki çalışmaların hala devam ettiği bildirildi. Standardın hangi cihazlar ile çalışacağı fikrinin net bir şekilde verildiği duyuru, 2021 yılında çıkış yapılmasının planlandığını söylüyor.

Zigbee Alliance’ın ( Ikea, Samsung, SmartThings ve Signify/Philips Hue’nun yönetici kadrosunda üyesi olduğu bir grup) blog iletisine göre, proje yıl sonunda bir taslak belirtme hedefinde yol izlemeye devam ediyor.

Ek olarak duyuru, IP üzerinden bağlantılı evler projesinin (Project Connected Home over IP) hangi akıllı ev cihazlarıyla birlikte çalışacağı konusunu aydınlatıyor. Bir araya getirilen firmaların sayısı yeterince iddialı değilmiş gibi, kullanılabilecek cihazların listesi de oldukça uzun: aydınlatma ve elektrikli cihazlar (lambalar, aydınlatma kontrolleri, prizler), HVAC kontrolleri (termostat, havalandırma üniteleri), perdeler ve güneşlikler, televizyonlar, bağlantı noktaları ve dahası… Kısacası neredeyse önemli akıllı ev cihazlarının tamamı. Bunun üzerine başka tüketici elektronik ürünlerinin de eklenmesi ihtimali üzerine seçenekler araştırılıyor.

IP üzerinden bağlı evler projesi 2019’un aralık ayında duyurulmuştu. Proje, cihaz üreticilerinin ortak bir standart altında, daha kolay şekilde akıllı ev donanımı üretebilmelerini hedefliyor. Aynı zamanda gelecekte eklenecek cihazların Amazon’un Alexa’sı, Apple’ın Siri’si ve Google Asistanı gibi üç büyük sesli komut asistanını kolaylıkla desteklemesi bekleniyor. Böylece dilediğiniz sistemin yardımıyla rahatlıkla akıllı ev cihazlarınızı korup ayarlayabileceksiniz.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu