Anasayfa » Amazon vs SpaceX: Bezos’un Uzaydan İnternet Planında Bir Adım Daha Atıldı

Makaleyi Paylaş

Haberler

Amazon vs SpaceX: Bezos’un Uzaydan İnternet Planında Bir Adım Daha Atıldı

Amazon, genişbant yayın uydusu Project Kuiper’i gerçeğe dönüştürmek için 10 milyar dolar harcama sözü verdi.

Amazon, Project Kuiper geniş bant takımuydusu için ABD onayını aldı ve SpaceX’in Starlink işiyle doğrudan rekabete sokacak girişime 10 milyar dolardan fazla yatırım yapacağını söyledi.

Federal İletişim Komisyonu Perşembe günü, Amazon’un 2019’un ortalarında açıkladığı 3.236 uyduyu Dünya’nın alçak yörüngesine fırlatma ve yetersiz hizmet alan bölgelere genişbant internet dağıtma planını onayladı.

Federal İletişim Komisyonu’nun kararı, Amazon’un genişbant uydu planlarındaki aylar sonra gerçekleşen ilk büyük gelişmeyi işaret ediyor. Geçtiğimiz yıl boyunca Elon Musk’ın SpaceX’i, yaklaşık olarak ayda bir 60 Starlink genişbant uydusunu yörüngeye fırlatmaya başlamıştı.

SpaceX’in şu anda yörüngede 600 civarında uydusu bulunmakta, bunun yanında yakın zamanda Kuzey Amerika’daki kullanıcılar için özel beta sürümü test edilmeye başlanacak.


Uydudan internet sağlamada başka bir rakip daha: OneWeb

Aynı dönemlerde, potansiyel bir uydudan genişbant internet servis sağlayıcısı rakibi olan OneWeb ise, 76 uydusunu fırlattıktan sonra ek finansman sağlama konusundaki başarısızlığından dolayı mart ayında iflas başvurusunda bulunmuştu. Ancak temmuz ayında Hindistan’ın Bharti Global ve Birleşik Krallık hükümetini içeren bir konsorsiyum tarafından 600 internet ışınlı uydu fırlatma hedefine ulaşmasını sağlayabilecek 500 milyon dolarlık bir cansuyu kredisi aldı.

Amazon CEO’su Jeff Bezos uzay uçuşu ile yakından ilgileniyor ve 2000 yılında kendi havacılık şirketi olan Blue Origin’i kurmuştu. Bununla birlikte, hangi şirketin Project Kuiper uydularını fırlatmaktan sorumlu olacağı henüz netleşmedi.

Amazon, Kuiper geniş bant internet servisinin 578 uydu fırlatıldıktan sonra başlayabileceğini söyledi. Federal İletişim Komisyonu’nun onay belgesine göre Amazon, 590 km, 610 km ve 610 km yüksekliklerde çalışacak olan sistemi beş aşamada kurmayı planlıyor.

SpaceX gibi, Amazon da hizmetinin geleneksel fiber veya kablosuz ağ sağlayıcılarının erişemediği yerlere yüksek hızlı, düşük gecikmeli geniş bant hizmetleri sağlayacağını söylüyor. Servis, ağ geçidi yer istasyonları, son kullanıcı yer terminalleri ve uydu operasyon merkezlerini içerecek. Ayrıca, LTE ve 5G hizmetinin yeni bölgelere kapsamını genişletmek için kablosuz taşıyıcılar için ana taşıyıcı çözümleri sunacak.

Amazon kıdemli başkan yardımcısı Dave Limp, proje ile alakalı şu açıklamayı yaptı: “Geniş bant erişiminin yetersiz olduğu veya hiç olmadığı çok fazla yer var. Kuiper projesi bu durumu değiştirecek. 10 milyar dolarlık yatırımımız, ABD’de bu boşluğu kapatmamıza yardımcı olacak işler ve altyapıyı oluşturacak.”

Federal İletişim Komisyonu’nun raporuna göre Amazon, 30 Temmuz 2026’ya kadar uydularının yarısını fırlatmış ve hizmet vermeye başlamış olması gerekiyor. Anı rapora göre 30 Temmuz 2029’da ise takımuyduların tamamı yörüngeye oturtulmuş olmalı.

Kaynak

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>