Haberler

Amazon, iRobot’u 1.7 Milyar Dolar Bedelle Satın Aldı

Amazon, 2002 yılından bu yana robot süpürge üretimi yapan iRobot’u satın aldı. Ülkemizde de satışı bulunan firma için ödenecek bedel yaklaşık 1.7 milyar dolar.

Amazon iRoboot

Sağlıktan teknolojiye birçok alanda yatırımlarını sürdüren Amazon, sürpriz bir satın alım anlaşmasına imza attı. Roomba marka robot süpürgelerin üretimi ve satışını yapan iRobot ile satın alma konusunda el sıkışıldı. Anlaşma yaklaşık 1.7 milyar dolar değerinde. Amazon, hisse başına 61 dolar ödeyerek tüm hisseleri satın alacak.

Yeni satın alımla ilgili Amazon Devices Kıdemli Başkan Yardımcısı Dave Limp, “Müşteriler iRobot ürünlerini seviyor. Müşterilerin hayatlarını daha kolay ve daha keyifli hale getirecek yollar icat etmek için iRobot ekibiyle çalışacak olmaktan heyecan duyuyorum.” ifadelerinde bulundu.

Anlaşma kesinleştikten sonra Amazon’un iRobot’u kendi markasına nasıl entegre edeceği henüz belli değil. Ancak Amazon’un iRobot CEO’su Colin Angle’yi CEO olarak tutmayı planlıyor. Amazon’un geçtiğimiz yıl ürettiği akıllı robotu, ev asistanları ve kapı zilleri gibi girişimleri düşünüldüğünde Roomba markası da dahil edilerek akıllı ev ürünleri kategorisinde ciddi geliştirmeler yapılması bekleniyor.

iRobot nedir?

iRobot Roomba robot süpürge

Ülkemizde de satış faaliyetleri yürüten iRobot, 2002 yılından bu yana robot elektrikli süpürge üretimi ve satışı yapıyor. Roomba marka ürünleri ile bilinen şirketin global pazarda milyon adet ürün sattığı biliniyor. Şirket bu yılın başlarında robot süpürgeleri ve paspasları için yapay zeka destekli bir platform olan iRobot OS’yi piyasaya sürdü.  iRobot OS, Roomba marka ürünlere ek yazılım özellikleri ve yetenekler sağlıyor. Üretim faaliyetleri ve yapay zeka faaliyetleri ile sektörde önemli bir yere sahip olan firma bugün itibariyle Amazon’a satıldı.

Kaynak: The Verge

İlginizi çekebilir: Amazon Sağlık Yatırımları Kapsamında One Medical’i Satın Aldı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu