Haberler

Amazon Sağlık Yatırımları Kapsamında One Medical’i Satın Aldı

Amazon, dijital sağlık yatırımlarını sürdürüyor. Şirket bu kapsamda yeni yatırımını One Medical isimli şirketi 3.9 milyar dolar bedelle satın alarak yaptı. Detaylar haber içeriğimizde.

Google, Microsoft ve Amazon gibi köklü teknoloji şirketleri son yıllarda sağlık sektöründe atılımlar yapıyor. Sağlık sektörünün dijitalleşmesi ve artık endüstriye dönüşmesi şirketleri cezbediyor. Daha önce ilaç sektörü için yatırım yaptığı bilinen Amazon, yeni bir satın alıma imza attı. Şirket 3.9 milyar dolar karşılığında One Medical isimli şirketi satın aldı.

One Medical nedir?

Amazon tarafından satın alınan One Medical, abonelik tabanlı olarak çalışan bir sağlık kuruluşu. 700 binden fazla abonesi bulunan kuruluşta kullanıcıların sağlık verileri dijital yöntemler kullanılarak 24 saat boyunca izleniyor. 2007 yılında Amerika Birleşik Devletleri merkezli olarak kurulan One Medical, 2020 yılının Ocak ayı itibariyle halka açıldı. Amazon, bu satın alımla uzaktan sağlık hizmetleri konusunda lider olmak istiyor.

Amazon’un ilk sağlık yatırımı değil

One Medical, Amazon’un sağlık alanında ilk yatırımı değil. Amazon, internetten ilaç satışı için Haziran 2018’de de Pillback isimli şirketi 753 milyon dolar bedelle satın almıştı. Amazon bu alanda PillPack by Amazon Pharmacy ismiyle hizmet vermeye devam ediyor.

2019 yılında One Medical ile benzer şekilde uzaktan sağlık hizmetleri için bir girişimde bulunan amazon Amazon Care’i kurdu. Amazon Care, 50 farklı eyallette hizmetlerini sürdürüyor. Amazon’un sağlık yatırımlarından bir diğeri de 2020 yılında Crossover Health isimli şirketle kurduğu ortaklık. En yeni yatırım ise haberimize konu olan One Medical’in satın alınması. Bu satın alım ayrıca Amazon için Covid-19 salgınıyla birlikte yapılan en büyük sağlık yatırımı olarak nitelendiriliyor.

Siz de Amazon’un ve diğer şirketlerin sağlık girişimleri ile ilgili görüşlerinizi yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Kaynak: Amazon

İlginizi çekebilir: Amazon Prime Video Tasarımı Yenileniyor

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu