Haberler

Amazon, ‘Adolf Hitler’e benzeyen’ Uygulama Logosunu Değiştirdi

Uygulamaya yorum yapanlar, son tasarımın Adolf Hitler’e benzediğini söyledikten sonra Amazon, alışveriş uygulamasının logosunu hızla değiştirdi.

Ocak ayında uygulamaya koyulan simge, bir Amazon “gülümseme” logosunun üzerinde mavi banttan oluşan bir şerit içeriyordu.

Ancak bazı kullanıcılar, bu simgenin Nazi diktatörüyle ilişkilendirilen bıyığa benzediğini söyledi.

Teknoloji devi, müşteri geri bildirimlerinin ardından tasarımı katlanmış bir mavi banda dönüştürdü.

Amazon yetkilileri, değişiklik yapılmadan önce ilk simgenin birkaç ülkede denendiğini söyledi.

Reklam ajansı Coley Porter Bell’in CEO’su Vicky Bullen şunları söyledi: “Ne yazık ki Amazon için, koli bandının orijinal logodaki görseli hemen Hitler’e özgü bir bıyık olarak ilişkilendiriliyor, çünkü bu şekil sonsuza kadar bilinçaltımıza gömülmüş durumda, bu durum da müşteri memnuniyetini yüksek tutmak isteyen bir firma için hiç de uygun değil.”

Akıllı telefonlarda ve tabletlerde görünen uygulama logosu daha önce bir alışveriş arabası grafiğini gösteriyordu.

Yeni tasarım, şirketin imzası olan gülüşü ve mavi bantla kahverengi bir Amazon paketi içeriyor gibi görünüyor.

Amazon yetkileri şunları söyledi: “Yeni simgeyi, müşteriler kapılarının önünde kutularımızı gördüklerinde olduğu gibi, telefonlarından alışveriş yolculuğuna başladıklarında beklenti, heyecan ve neşe uyandıracak şekilde tasarladık.”

Bir kullanıcı da Amazon’un yeni logosunu eleştiren bir tweet attı: “Bu sadece yırtık bir bant değil, benzer bir şekle sahip olan ve gülümseyen bir ağzın tam üzerinde bulunan yırtık bir bant. Bana mutlu, küçük karton Adolf gibi görünüyor.”

Marka tasarımcısı Studio LWD kurucusu Laura Weldon şunları söyledi: “Markalar her zaman logolarını değiştiriyor ve ince ayar yapıyor.

“Amazon’un müşterilerini dinlemesi, onlara iyi dönüş sağlıyor. Müşterilerinin söylediklerini önemsedikleri ve yaptıkları işin merkezine müşteriyi koydukları açık. Bu durum şirket adına oldukça olumlu bir durum.”

“Dehşete düşürücü”

Hitler’in yüzü o kadar tanınabilir ki, birçok insan cansız nesnelerde onu “gördüğünü” iddia ediyor.

2011 yılında, Swansea’de Hitler’e benzeyen bir evin görüntüsü internette yayılmıştı.

Birkaç yıl sonra, bir adam yeni pasaport fotoğrafının onu Hitler’e benzettiğini görünce “tamamen dehşete düştü“.

Nazilerle ilgili marka hataları daha önce de gündem oldu.

2002 yılında spor markası Umbro, ürünlerinden birinin Avrupa çapında milyonlarca insanı öldürmek için kullandıkları zehirli gazla aynı adı taşıdığı tespit edildiğinde eleştirilmişti.

Kaynak: bbc.com

Diğer Haberler

Brave Tarayıcı, Kendi Geliştirdiği Arama Motoruyla İddialı
WhatsApp, Masaüstü Uygulamasına Görüntülü ve Sesli Görüşme Özelliklerini Getirdi
Netflix Türkiye Üyelik Paketlerine Zam Geldi

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. İnsanların işi gücü yok neyle uğraşıyor çok ilginç. Aynı topluluğun mühendisleri roket atıp sorunsuz yere indirmeye çalışıyor bazıları da bunun peşine düşüyor.

    1. Çok haklısınız Hakan hocam, çok kırılgan ve her şeyden mağduriyet çıkarmaya çalışan bir güruh var, özellikle batı dünyasında da sayıları hızla artıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.