Haberler

Brave Tarayıcı, Kendi Geliştirdiği Arama Motoruyla İddialı

Brave Browser, gizlilik konusunda oldukça iddialı ve başarılı. Gizlilik başarısı yanında diğer özellikleriyle de hızla yayılmaya devam ediyor.

brave tarayici browser arama motoru

Sektörünü domine eden, pazarın yaklaşık yüzde 90’ına sahip Google için rakip olmak çok zor. Tarayıcı dünyasında rekabeti arttıran gelişmeleri görüyoruz. Microsoft tutunamayan tarayıcısını baştan sona geliştirip değişen ismiyle iyi bir pozisyon aldığını görüyoruz. Mozilla’nın Firefox’u hızlı çalışması ile beğeniliyor. Sonradan oyuna dahil olan Chrome ise pazarın neredeyse yüzde 70’ine sahip. Opera ve diğerleri ek özellikler ile yarışta boy gösteriyor.

Ülkelerin dev teknoloji şirketlerine gizlilik ihlallerinden dolayı ciddi cezalar uygularken kullanıcılarında gizliliğe verdiği önem daha da artıyor. Brave Browser, mobilde daha az enerji tükettiğini, Chrome’dan 3 kat daha hızlı çalıştığıını ve Firefox’tan daha güvenli oldunu söylüyor. Eski Mozilla yöneticisi Brendan Eich tarafından kurulan Brave Tarayıcı, geçtiğimiz günlerde kendi arma motorunu geliştirdiğini duyurdu. Google için küçük bir adım olsa da “Gizlilik” için büyük bir adım olabilir.

Eich, bu yılın ilk yarısında piyasaya sürülecek olan Brave Search, kimseyi takip etmeyeceğini veya profilini çıkarmayacağını söylüyor. “Brave Browser, varsayılan olarak hiçbir veri toplanmayan anonim bir modele sahip” diyor, bunun arama motorunda da devam edeceğini ekliyor.

2019’da piyasaya sürülen tarayıcı aylık 25 milyon aktif kullanıcıya sahip. Artan kullanıcı sayısıyla yüz milyarlarca web sitelerini sürekli tarayan Google’a karşı gelmek kolay olmayacağı kesin.

BRAVE BROWSER indirmek için tıklayabilirsiniz.

Kaynak

OKUMAYA DEVAM EDİN

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.