Windows Server

Active Directory Üzerinde PowerShell ile Toplu Kullanıcı Oluşturma

 

Bazı zamanlar da Active Directory üzerin de toplu kullanıcı oluşturma istekleri gelebilir. Bu durum da kullanıcıları tek tek açmak yerine toplu kullanıcı açmak biz IT PRO ‘lar için kolaylık olmaktır.

Toplu kullanıcı açmanın farklı yöntemleri bulunmaktadır. Ben bu makale de Powershell kullanarak bir csv dosyasında ki dizayn ile kullanıcılarımı toplu bir şekilde Active Directory kullanıcısı olarak ekleyeceğim.

Bunun için öncelikle aşağıdaki şekilde bir csv formatın da tablo oluşturmalısınız.

name,surname,UserPrincipalName,AccountPassword,Description,DisplayName

clip_image001

Tablomuzu oluşturduktan sonra dilerseniz Active Directory Users and Computer üzerinde Istanbul Organization Unitinde hiçbir kullanıcı olmadığını gözlemleyelim.

clip_image002

Kullanıcı olmadığını gördükten sonra “Active Directory Module for Windows Powersell” e sağ click yaparak Run as Administrator diyerek çalıştırıyoruz.

Daha sonra aşağıdaki renkli yazılı olan kısmını kendinize göre düzenledikten sonra komutu uyguluyoruz.

import-csv .C:\topluacc.csv | Foreach-Object {New-ADUser -Name $_.Name -Surname $_.Surname -UserPrincipalName $_.Userprincipalname -AccountPassword (ConvertTo-SecureString $_.AccountPassword -AsPlainText -force) -Description $_.Description -DisplayName $_.Displayname -PasswordNeverExpires $True -Enabled $True -Path “OU=ISTANBUL,DC=emregozturk,DC=local”}

clip_image003

Komut uygulandıktan sonra kullanıcılarımız belirttiğimiz Organization Unit içerisinde yer aldı.

clip_image004

Başka bir makale de görüşmek dileğiyle hoş çakalın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.