Haberler

ABD’den Çin’e Yeni Ambargo: İhracat Yasağı Getirildi!

ABD ve Çin arasında yaşanan teknoloji savaşı devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri, AMD ve Nvidia’nın ürettiği üst düzey çipler için ihracat yasağı getirdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin özellikle teknoloji alanında ambargoları sürüyor. Teknoloji piyasasının yeni trendi olan çipler ülkelerin gelişmişlik göstergeleri arasında gösterilirken ABD hükümeti Çin ve Rusya’ya yapılan ihracatlara kısıtlama getirdi. Hükümet, geçtiğimiz ay içerisinde de ASML tarafından Çin’e yapılacak olan sevkiyatlara kısıtlama getirmişti.

ABD’den AMD ve NVidia’ya kısıtlama

ABD hükümeti Ağustos ayında 280 milyar dolarlık yeni bir çip yasasını yürürlüğe soktu. Ancak bu devasa yatırımın arkasında bir koşul yatıyordu. Hükümet yapılacak yatırımların ülke sınırları içerisinde kalmasını istiyordu. Konuyla ilgili ABD Başkanı Joe Biden “Amerika’ya yatırım yapacağız. Amerika’da başaracağız. Amerika’da 21. yüzyılın ekonomik rekabetini kazanacağız” açıklamalarında bulunmuştu.

ABD Çipler ve Bilim Yasası’nın yürürlüğe girmesinin ardından bugün, ABD hükümetinin yeni bir ambargosu gün yüzüne çıktı. Nvidia tarafından ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’e gönderilen bir belge, Rusya ve Çin’e yapılan sevkiyatlara kısıtlama getirildiğini açığa çıkardı. Kısıtlamaya göre Nvidia ve AMD’nin üst düzey çipleri her 2 ülkeye gönderilemeyecek.

Nvidia’ya uygulanan yeni ihracat kuralları, tüm A100 ve H100 ürün serisine, Nvidia’nın kendi DGX sistemleri ve bir dizi ortak sistem üreticisi tarafından kullanılan HGX platformları dahil olmak üzere teknolojileri içeren sistemlere uygulandı. Bu kararla birlikte şirketin Çin’e yapmayı planladığı 400 milyon dolarlık ihracatta askıya alınmış oldu.

AMD tarafında ise ABD hükümeti, Instinct MI250 GPU çipinin Rusya’ya satışını durdurma talimatı verdi. Bu çipin bir çeşidi olan MI250X, bu yılın başlarında resmi olarak derecelendirilmiş ilk exascale süper bilgisayarı olan ABD Enerji Bakanlığı’nın Frontier süper bilgisayarına güç sağlıyor.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu