Haberler

Huawei Yöneticisinden Yaptırım Açıklaması: Yalnızca Huawei ve Apple Olurdu!

Huawei CEO’su Richard Yu, katıldığı bir yayında pazardaki durumları ve Huawei’nin çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Amerika’nın Huawei’ye uyguladığı yaptırımla ilgili de görüşlerini belirten yönetici, iddialı açıklamalarda bulundu. Detaylar haber içeriğimizde.

“Olabilirdi, Olurdu, Olmalı” konseptinde bir münazaraya katılan Richard Yu, şirketin geleceği ve geçmişi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Huawei Tüketici Elektroniği CEO’su olan Yu, Amerika’nın şirketlerine karşı yaptırımları hakkındaki soruya karşılık; “ABD müdahalesi ve baskısı olmasaydı, Huawei ve Apple dünyanın en büyük cep telefonu üreticileri olabilirdi.” Ifadelerini kullandı.

Richard Yu, konuşmasının devamında “Koreli şirket de dahil olmak üzere diğer küçük üreticiler ABD ve Güney Kore pazarlarında söz sahibi olabilir” ifadelerini kullandı. Koreli şirket sözleriyle Samsung’u hedef alan yönetici, Samsung’u küçük şirketler grubuna dahil etti.

Neler yaşanmıştı?

Çin merkezli kurulan ve akıllı telefon piyasasında kısa sürede yükseliş gösteren Huawei, tekelleşmeye başlayan piyasada zirveye tırmanmayı başarmıştı. Apple ve Samsung’un zirveyi paylaştığı pazarda Samsung’u geçmeyi başaran şirket 2020 yılının Nisan ayında ABD’nin yaptırımları ile karşı karşıya kaldı. 2020 yılında küresel pazarda telefon satışlarının %19’unu Huawei oluşturdu. Samsung ise bu pazardan %17 oranında bir payın sahibi olabildi.

Sonrasında ABD tarafından Huawei’ye ticari yaptırımlar uygulandı ve Google uygulamalarının desteği kesildi. Ayrıca ABD, Huawei’nin Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren herhangi bir şirketle çalışmasını engelledi ve son teknoloji çipler almasını engelledi.

Huawei akıllı telefon üretimini kendi uygulama marketi olan AppGallery ile sürdürmeye devam etse de kullanıcılar tarafından çok tercih edilmedi. Akıllı telefon üretimleri devam eden firma notebook, tablet, giyilebilir teknoloji, teknoloji aksesuarları ve 5G yatırımları ile çalışmalarına devam ediyor.

Kaynak

İlginizi çekebilir: Huawei 5G Patentleri İle Para Kazanmak İstiyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu