Haberler

Samsung’dan Güvenlik İhlali Duyurusu

Samsung’un ABD merkezli sunucularının Temmuz ayının sonlarında hacklendiği ortaya çıktı. Güvenlik ihlalini doğrulayan şirket, kullanıcılarına konuyla ilgili açıklama içeren bir e-posta gönderdi.

Samsung marka logosu
Samsung marka logosu

Temmuz ayının son haftasında bir bilgisayar korsanı Samsung’un Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan sunucularına sızarak müşteri bilgilerine erişim sağladı. Samsung, Ağustos ayı başlarında ihlali keşfetti ve etkilenen sistemleri güvence altına almak ve yasal süreci başlatmak için harekete geçti.

Aradan geçen 1 aylık sürecin ardından Samsung konu ile ilgili araştırmalarını tamamlamış olacak ki önce resmi sitesi üzerinden bir bildiri yayınladı. Ardından da aynı bildiriyi sızıntıdan etkilenme ihtimali olan kullanıcılara e-posta yoluyla gönderdi. Samsung’un yayınladığı güvenlik ihlali duyurusunda şu ifadelere yer verildi;

“Temmuz 2022’nin sonlarında, yetkisiz kişiler Samsung’un bazı ABD sistemlerinden bilgi sızdırdı. 4 Ağustos’ta veya yakın bir tarihte, devam eden araştırmamız sonucunda belirli müşterilerin kişisel bilgilerinin etkilendiğini belirledik.

Etkilenen sistemlerin güvenliğini sağlamak için önlemler aldık ve önde gelen bir dış siber güvenlik firmasıyla anlaştık ve kolluk kuvvetleriyle koordinasyon halindeyiz. Müşterilerimizin sorunun Sosyal Güvenlik numaralarını veya kredi ve banka kartı numaralarını etkilemediğini, ancak bazı durumlarda ad, iletişim ve demografik bilgiler, doğum tarihi ve ürün kayıt bilgileri gibi bilgileri etkilemiş olabileceğinden emin olmak istiyoruz. İlgili her müşteri için etkilenen bilgiler değişiklik gösterebilir.”

Samsung’un ABD’deki sunucularına yapılan saldırı sonrasında hangi bilgilere erişildiği konusunda Samsung da dahil olmak üzere kimse net bir bilgiye sahip değil. Samsung, yalnızca isim soyisim ve konum bilgileri gibi verilere erişildiğini iddia etse de kredi ve banka kartı, şifre gibi verilerin etkilenmesi şüphesine karşın kullanıcılarını dikkatli olması yönünde uyarıyor.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu