Haberler

ABD – İran Çatışması Siber Güvenlik Endişelerine Yol Açıyor

İranlı general, perşembe gecesi Bağdat’ taki ABD drone saldırısında öldürüldükten sonra, güvenlik uzmanları ve İç Güvenlik Bakanlığı, İran’dan kritik altyapıyı, devlet kurumlarını ve özel işletmeleri hedefleyebilecek siber saldırılar konusunda uyardı.

Büyük General Qasem Soleimani’nin, bir Bağdat havaalanındaki ABD drone grevinde ölmesi, İran liderlerinin çağrısını dikkate aldı. New York Times’a göre ABD Dışişleri Bakanlığı, tüm Amerikalıları en kısa sürede Irak’tan ayrılmaya çağırdı.

Savunma Bakanlığı drone saldırısı hakkında yaptığı açıklamada “General Soleimani, Irak’ta ve bölgedeki Amerikalı diplomatlara ve servis üyelerine saldırmak için aktif olarak planlar geliştiriyordu.” diye söyledi.

Başkan Donald Trump, cuma öğleden sonra yaşanan olaydan : “Dün gece bir savaşı durdurmak için harekete geçtik. Bir savaşa başlamak için harekete geçmedik.” diye bahsetti.

Potansiyel bir İran askeri grevine ek olarak, güvenlik uzmanları İran’ın ABD’nin İran hükümeti ile ilişkili tehdit gruplarından görmeye alışık olduğu saldırı operasyonu türünün çok ötesine geçen bir siber saldırı ile dikkatleri üzerine çekebileceğini söylüyor. (bkz: Microsoft: İran -Geri Geçmiş Grup Başkanlık Kampanyasını Hedefledi).

Perşembe gecesi, İç Güvenlik Bakanlığı’nın güvenlik altyapısını kritik altyapıya denetleyen bir birimi olan ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı’nın direktörü Chris Krebs, İran siber yetenekleri hakkında önceki bir uyarıyı tekrarlayan bir tweet attı.

Krebs, kuruluşların artık petrol ve gaz tesislerinde kullanılan endüstriyel kontrol sistemleri ile su, enerji ve atık arıtma tesislerinde kritik altyapı güvenliğine çok dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

İç Güvenlik Sekreter Vekili Chad Wolf Cuma günkü açıklamasında şunları ekledi: “Şu anda anavatanımıza karşı belirli, güvenilir bir tehdit olmasa da, DHS durumu izlemeye ve federal, eyalet ve yerel ortaklarımızla güvenliği sağlamak için çalışmaya devam ediyor. “

Kaynak

Link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.