Haberler

ABD, Çin’in En Büyük Çip Üreticisini Kara Listeye Alıyor

ABD, Çin’in en büyük bilgisayar çip üreticisi olan SMIC’yi askeri şirketler listesine ekleyerek karaliste kurallarını işletecek.

ABD, çin'li çip üreticisini zora sokacak.
ABD, Çin’li çip üreticisini zora sokacak.


ABD Savunma Bakanlığı’ndan Çin’e karşı bir hamle daha. Huawei benzeri bir yaptırım da en büyük bilgisayar çip üreticisi SMIC için uygulanacak. Bu durumda ABD’li yatırımcılar ve iş ortakları iş birliği için ABD Ticaret Bakanlığı’ndan lisans almaları gerekecek. Bu yaptırım hamleleri, aslında büyük çerçevede yakında koltuğu devrecek olan Başkan Trump’ın ABD sermayesinin Çin’i finanse etmesine engel olmaya çalıştığı zaten biliniyor. Diğer taraftan Trump’ın bu yaptırımlarına yenilerini ekleyerek yeni Başkan Biden için katı bir politika bırakmayı planladığını da söylemek mümkün.

İlgili taraf SMIC ise herhangi bir askeri bağlantısı olduğunu kabul etmeyip Çin’in askeri gücünü modernize etmek için şirketlerin, üniversitelerin ve sivil kuruluşların uzmanlığını kullandığını söyledi.

Çin'in en büyük çip üreticisi SMIC
Çin’in en büyük çip üreticisi SMIC

2000 yılında kurulan SMIC, Çin’in en önde gelen yonga üretim tesisine sahip. Araştırmacılara göre SMIC’ın en büyük müşterisi olan ABD ile ticaretinin lisansa bağlı olması veya tek tek izne tabi olması şirketi gelecekte epey zora sokabilir.

ABD, SMIC’ten vazgeçerse gelimiş çip ihtiyacı için Hollandalı bir şirket olan ASML’ye rotayı çevirebilir.

Kaynak: BBC

SON HABERLER

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu