Haberler

Çin, Ay Keşfi İçin Robotik Uzay Aracını Ay’a Fırlattı

Çin, Ay’dan kaya ve toprak örnekleri toplaması için “Chang’e 5” isimli robotik uzay aracını başarılı bir şekilde Ay’a fırlattı.

Çin robotik insansız uzay aracını fırlattı
Çin robotik uzay aracı Ay’a doğru başarılı bir şekilde yola çıktı.

Wenchang’daki Wenchang Uzay Fırlatma Merkezi’nden 24 Kasım 2020’de fıratılan Long March-5 Y5 roketi, yaklaşık 8 ton ağırlığıyla Chang’e 5 uzay aracını Dünya-Ay yörüngesine başarıyla gönderdi. Uzay aracının görevi Ay’dan yaklaşık 2 kilogramlık kaya ve toprak örnekleri toplayıp geri dönmek. Dünya’ya geri seyahat ise Chang’e 5, Çin’deki İç Moğolistan’ın özerk bölgesi Siziwang Banner alanına inmesi planlanıyor.

Çin Ay keşfi için son 20 yılda 7 görev

Diğer yandan Çin’in Ay’a yaptığı bu çıkarma başarılı sonuçlanır ise 1959 yılında Ay’a uzay aracı gönderen ilk ülke Sovyetler Birliği ve ABD’nin ardından üçüncü ülke olacak. Aşağıdaki raporda görüleceği üzere Çin’in Ay sevdası diğer ülkelere göre daha fazla. Son 20 yılda 7 kez görev üstlenen Çin’in ardından 3 farklı göreviyle Amerika geliyor. İnsanoğlu Ay’a ilk olarak Apollo 11 adlı göreviyle 1969 yılında, Amerikalı Neil Armstrong, Buzz Aldrin ve Michael Collins astronotları ayak basmıştı.

Infographic: 20 Years of Missions to the Moon | Statista You will find more infographics at Statista

İLGİLİ HABERLER

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu