Haberler

Sosyal Medya Devlerine Mart’ta Erişim Kısıtlaması Gelebilir

Sosyal medyanın dev şirketleri, geçtiğimiz günlerde Sosyal Medya Yasası gerekliliklerini yerine getirmediği gerekçesiyle 10’ar milyon lira cezaya çarptırıldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 2 Kasım’a kadar Türkiye için temsilci bulundurması isteyen şirketlere ceza kesildi.

Sosyal Medya Şirketleri İçin Zaman Daralıyor
Sosyal Medya Şirketleri İçin Zaman Daralıyor

BTK tarafından kesilen söz konusu ceza, Twitter, Facebook, Instagram, Periscope, YouTube ve TikTok tarafından ödenmedi. Elektronik tebligat hukukuna göre 5. gün tebliğ edilmiş sayılan cezanın son günü 8 Aralık olarak görünüyor. 8 Aralık tarihine kadar cezanın ödenmemesi durumunda ikinci ceza söz konusu olacak.

Henüz ikinci ceza kesilmemiş olsa da mevzuat gereğince ünlü şirketlere tanınan ek süre gelecek hafta dolacak. İkinci aşama için öngörülen meblağ 30 milyon TL olarak biliniyor. İkinci ceza sonrasında belirtilen şirketlere 30 gün tanınacak, 30 gün içerisinde ödeme gerçekleşmemesi durumunda şirketlerin reklam vermesi yasaklanacak.

Reklam yasağı kararının ardından 3 ay içerisinde yükümlülükler yerine getirilmez ise internet trafiği bant genişliği %50 oranında daraltılacak, bu bahsi geçen platformlara erişimi önemli oranda kısıtlamak anlamına geliyor. Ardından sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği bant genişliği %90 oranında daraltılacak.

Ayrıca şirketlere yakın kaynaklar “İlgili mevzuat gereğince bant genişliğinin daraltılması konusunda sulh ceza hakimleri karar verecek.” ifadelerini kaydetti. Sulh Ceza’nın yetkisinde olan olası cezalandırma işleminin kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacağı ise merak konusu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kaynak: haberturk.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu