Anasayfa » Kanada’da Tutuklu Huawei CFO Meng Wanzhou Serbest Bırakılabilir

Share This Post

Haberler

Kanada’da Tutuklu Huawei CFO Meng Wanzhou Serbest Bırakılabilir

2018 yılında Kanada’da tutuklanan Huawei finans şefi Meng Wanzhou, ABD Adalet Bakanlığı ile anlaşmaya vararak serbest kalabilir.

Huawei finans şefi 2018'de Kanada'da tutuklanmıştı.
Huawei Finans Şefi, ABD yaptırımları nedeniyle 2018’de Kanada’da tutuklanmıştı.

Wall Street Journal’ta çıkan habere göre, Amerika Birleşik Devletleri, Huawei’in Finans Şefi Meng Wanzhou ile Adalet Bakanlığı, suçlamaları kabul etmesi karşılığında Çin’e dönmesine izin verecek bir düzenlemeyi tartışıyor.

Meng Wanzhou, İran’a yönelik yaptırımların ihlal edildiği iddiasıyla ABD tarafından Kanada’da uçak değiştirirken tutuklandı. Şu anda kefaletle bir evde ve Vancouver’ı terk etmesine izin verilmiyor. Huawei’nin avukatları ile ABD Adalet Bakanlığı arasındaki görüşmeler, geçen ay ABD’deki başkan seçimlerinden sonra hızlandı. Çin’li yönetici Meng ise suçlamaları kabul etmiyor ve bu nedenle de kabul etmediği itiraflarda itirazını devam ettiriyor.

Huawei, İran ambargosu ve ABD yaptırımları

huawei ve kanada'da tutuklu

Huawei ve Finans Şefi Meng Wanzhou, İran’da faaliyet gösteren şüpheli bir paravan şirket olan Skycom ile ilişkisini yanlış tanıtarak HSBC ve diğer bankaları dolandırmak için komplo kurmakla suçlanıyor. ABD makamları, Huawei’nin İran’a karşı ABD ürünleri ve hizmetleri için uygulanan ambargoyu Skycom paravan şirketini kullanarak kullandığını iddia ediyor. Huawei’li yönetici ise tutuklanmanın siyasi nedenlerle olduğunu savunuyor.


ABD, Çin’li teknoloji üreticisini geçen yıl kara listesine ekledi ve diğer ülkelere Huawei’yi 5G ağlarının dışında bırakmaları için baskı yaptı. Ayrıca ABD’li şirketler Huawei’ye ABD yapımı teknoloji satmadan önce lisans almasını istiyor.

Kaynak: WSJ

SON HABERLER

Share This Post

sistem uzmanı, mali müşavir, işletme müdürü. İnterneti,okumayı,üretmeyi ve paylaşmayı seven

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>