Haberler

YouTube Shorts Para Kazanma Özelliği 2023’te Açılacak

YouTube, kısa video uygulaması Shorts’u büyütmeye kararlı. İçerik üreticileri kendi tarafına çekmeyi amaçlayan şirket, 2023 itibariyle YouTube Shorts para kazanma özelliğini hayata geçirecek.

YouTube Shorts
YouTube Shorts

İlk olarak 2020 yılının Eylül ayında duyurulan YouTube’un kısa video aracı YouTube Shorts, hizmete açıldığı günden bugüne büyük bir gelişme kaydetti. İlk etapta kamuoyu tarafından TikTok çakması olduğu gerekçesiyle çokca eleştirilse de aradan geçen 18 aylık süreç, Shorts’u aylık 1.5 milyar kullanıcı sayısına ulaşmaya yetti. YouTube, TikTok ile arasındaki rekabette yukarılara tırmanmaya ve her geçen gün uygulamasına yeni özellikler eklemeye devam ediyor.

YouTube Shorts ile kazanç sağlanabilecek

YouTube’un TikTok rekabetinde bir yeni adımı para kazanma üzerine. Hali hazırda Shorts üzerinde video yayınlayan içerik üreticileri için net bir kazanç kaynağı bulunmuyor. Belirli kriterlere göre içerik yayınlayan ve belli bir izlenme sayısına ulaşan kullanıcılara Shorts fonu ismindeki fondan pay dağıtılıyor. Bu sistem tamamen değişiyor ve artık 2023 yılı itibariyle YouTube Shorts para kazanma özelliği aktif hale getiriliyor.

Shorts’ta, para kazanma özelliğini aktif etmek için içerik üreticilerden normal YouTube videoları ile benzer kriterlere sahip olması istenecek. Kriterlere ve YouTube programına uygun olmayan kullanıcılar ise abonelikler, ürün satışları ve bağlantı reklamı gibi ipuçları yoluyla kazanç sağlayabilecek.

Gelir modeline ilişkin detaylar netleşmezken YouTube’un yeni bir iş ortağı programı geliştireceği, kullanıcıların programa dahil olabilmesi için son 90 günde 10 milyon görüntülenmeye ya da toplam 4.000 saatlik izlenmeye ulaşması gerektiği bildiriliyor. Kazanç noktasında ise toplam gelirin %45’lik diliminin kullanıcılara dağıtılması, %55’lik dilimin ise platforma ait olması öngörülüyor. 2023 yılında başlayacak iş ortağı programı hakkında tüm bilgilerin yıl sonuna doğru paylaşılması bekleniyor.  

Kaynak: The Verge

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu