Haberler

Youtube Shorts, İndirilen Videolara Filigran Ekleyecek

Hızlı bir şekilde popülarite kazanan YouTube Shorts, indirilen videolara Shorts filigranı ekliyor. TikTok videolarından aşina olduğumuz bu durum, farklı platformlarda paylaşılan içeriklerin YouTube Shorts’da bulunabileceğini belirtiyor.

YouTube Shorts
YouTube Shorts

YouTube’un kısa video aracı YouTube Shorts, Eylül 2020’de kullanıma açılmasından bu yana ciddi bir popülarite kazandı. TikTok’tan ilham aldığı, hatta taklit ettiği konusunda çokca tartışma bulunsa da her geçen gün kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor. Aylık 1.5 milyardan fazla kullanıcı tarafından izlendiği bilinen Shorts videoları için yeni bir çalışma hazırlandı.

YouTube Shorts’ta bulunan içerikler indirildiğinde Shorts filigranına sahip olacak. TikTok videolarından aşina olduğumuz filigran, indirilen içeriğin farklı platformlarda yayınlanmasının önüne geçmek, yayınlansa dahi kullanıcıların Shorts’dan indirildiğini anlaması için bir işaret. Yeni filigran özelliğini bir  YouTube topluluk yöneticisi paylaştı. Yöneticinin paylaşımında şu ifadeler bulunuyor;

“Eğer başka platformlarda paylaşmak için YouTube Studio’dan ürettiğiniz Shorts içeriklerini indiren bir içerik üreticisiyseniz, indirilen içeriğinize eklenen bir filigran göreceksiniz. Shorts’lara filigran ekledik ki; izleyicileriniz başka platformlarda paylaştığınız içeriğin, YouTube Shorts’ta bulunabileceğini görebilsin.”

Filigran özelliği henüz kullanıma sunulmadı. Açıklamayı yapan içerik yöneticisi yeni özelliğin önümüzdeki haftalarda masaüstü için, önümüzdeki aylarda ise mobil cihazlar için yayınlanacağını belirtti.

YouTube Uygulamasına “Shorts” Düzenleme Aracı Eklendi

YouTube Shorts nedir?

YouTube Shorts, kullanıcıların kısa videolar eklemesine olanak sağlayan bir YouTube hizmetidir. 2020 yılında yayınlanmasından bu yana büyük bir ivme yakalayan platformda 60 saniyeye kadar videolar eklenebiliyor ve istenirse YouTube’da yer alan videoya link verilebiliyor. Yani kullanıcılar dilerse TikTok ve Instagram Reels’te olduğu gibi kısa videolar ekleyebiliyor, isterlerse de bu videoları fragman gibi kullanıp YouTube videolarına yönlendirebiliyor.

Aylık 1.5 milyarı aşkın izleyici sayısına ulaşan Shorts videoları için para kazanma konusu merak edilenler arasında. Shorts videoları için normal YouTube videoları gibi izlenme başına para kazanma özelliği bulunmuyor. Ancak YouTube tarafından oluşturulan bütçe ile bir Shorts fonu kuruldu. YouTube’un belirlediği kriterlere uyan ve yüksek izlenme alan videolar için bu fon kullanılarak ödeme yapılıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu