Haberler

YouTube Uygulamasına “Shorts” Düzenleme Aracı Eklendi

iOS ve Android işletim sistemlerindeki YouTube uygulaması güncellendi. Yeni güncelleme ile birlikte uygulamaya Youtube Shorts için “Kısa video olarak düzenle” özelliği eklendi.

YouTube Shorts
YouTube Shorts düzenleme modu

Youtube’un TikTok benzeri kısa video uygulaması Shorts için geliştirme ve güncellemeler devam ediyor. Kullanıcıları Shorts videoları yüklemeye yönelten Youtube, uygulama içinde birtakım değişikliklere gitmişti. Geçtiğimiz aylarda bu videolardan para kazanmak için de bir çalışma yürüten Youtube, Shorts fonunu kurmuş ve izlenme sayılarına göre bazı kullanıcılara bu fondan para dağıtmıştı. Son olarak bugün Youtube, mobil cihazlardaki uygulamasına bir güncelleme getirdi. iOS ve Android işletim sistemlerine gelen yeni güncellemede “Kısa video olarak düzenle” isminde yeni bir özellik eklendi.

YouTube Shorts videosu oluşturma

Youtube, iOS ve Android uygulamasına yeni bir “Kısa video olarak düzenle” özelliği ekleyerek içerik oluşturucuların uzun videolarını Shorts’a dönüştürmelerini kolaylaştırdı. Yeni özellik yayıncıların seçeceği videolardaki belirli kısımları seçerek YouTube Shorts videosuna dönüştürmesine olanak sağlanıyor. Aslında bu özellik YouTube uygulaması içine eklenmiş bir video düzenleme uygulaması olarak da düşünülebilir. Düzenleme yapmak istenilen videonun istenilen 60 saniyesi seçilip filtre, metin ve ek fotoğraf gibi kısımlar eklenebiliyor. Yeni Shorts özelliği farklı videoları ve fotoğrafları birleştirmek için de bir dizi özelliğe sahip.  

Yeni Shorts özelliği oluşturulan videonun ana videoya yönlendirilmesine de olanak sağlıyor. Yani kanalınızda yer alan bir videoyu Shorts olarak düzenleyip kanalınıza yönlendirme yapabiliyorsunuz. Bu durumda Shorts videosu bir nevi kanalınızdaki videonun fragmanı olarak kullanılıyor. YouTube du durumu “klasik içeriklerinize yeni bir hayat veriyor” şeklinde açıklıyor.

Siz de YouTube Shorts hakkında görüşlerinizi, olumlu ve olumsuz gördüğünüz yanlarını yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Kaynak: The Verge

İlginizi çekebilir: Youtube TikTok Rakibi Shorts’u Duyurdu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu