Haberler

Yeni Linux Zafiyeti Sistemler Üzerinde Yetki Yükseltmeye İzin Veriyor

Black Hat güvenlik konferansında yeni bir saldırı tekniği olan “Dirty Cred” Linux kernel saldırısı hakkında bilgi verildi.
CVE-2022-0847 olarak izlenen güvenlik açığı, klasik Dirty Pipe güvenlik açığına benzer şekilde ancak farklı stratejiler kullanarak Linux çekirdeğinden yararlanmaya çalışıyor.

DirtyCred, ayrıcalıklar elde etmek için çekirdek heap’deki önemli veri alanlarının üzerine yazmak yerine heap belleği yeniden kullanma mekanizmasından yararlanıyor. Kernel sürümü 5.8 bu saldırıdan etkileniyor. Ayrıca GitHub’da, saldırıya karşı güçlü bir koruma sağlayan genel bir POC (kavram kanıtı) yayınlandı.

Araştırmacı Zhenpeng Lin, Twitter’da Centos 8 ve Ubuntu gibi iki farklı işletim sisteminde zafiyetin düşük ayrıcalıklı bir kullanıcıyı yükseltmek için nasıl kullanılabileceğini gösteren bir demo yayınladı.

Korunma yöntemi

Yayınlanan POC‘un Linux kernel’i CVE-2021-4154 için bir fix içeriyor ancak araştırmacılara göre, Centos 8 kernel Linux-4.18.0-305.el8 sonrası ve Ubuntu 20 kernel 5.4.0-87.98 and 5.11.0-37.41 sonrası” için çalıştığı belirtiliyor.

Kaynak: securitynewspaper.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.