Haberler

Samsung, Yarı İletkenler İçin Yeni Bir Tesis İnşa Ediyor

Teknoloji devi Samsung, Güney Kore’de yarı iletken çipler için yeni bir AR-GE tesisi kuruyor. 2025 yılında faaliyeterine başlayacak olan tesis için 2028 yılına kadar 15 milyar dolar yatırım yapılacağı açıklandı.

Samsung Electronics
Samsung Electronics

Pandemi dönemi ile birlikte başlayan çip krizi teknoloji devlerini harekete geçirdi. Hali hazırda Dünya’nın en büyük çip imalatçısı olan Samsung Electronics de sektörde çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz aylarda 3nm çip üretimi için çalışmalarını başlatan şirket, araştırma ve geliştirme çalışmaları için yeni bir tesis inşa edeceğini duyurdu. Yeni tesis Güney Kore’nin Gyeonggi eyaletinde bulunan Giegung kampüsünde 109.000 metrekare alan üzerinde kurulacak.

Yeni tesisin temel atma töreni bu Cuma gerçekleşti. Tesisin temel atma törenine Samsung Electronics Başkan Yardımcısı Lee Jae-Yong ve Samsung Foundry Başkanı Siyoung Choi öncülüğünde kalabalık bir ekip katıldı. Törende açıklamlarda bulunan Lee; “Samsung Electronics yarı iletkenin sınırlarını aşmaya çalışıyor, öncelikle yatırım yapma ve teknolojiye ağırlık verme geleneğimizi sürdürebilmemiz gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Samsung’un Güney Kore’de kuracağı araştırma ve geliştirme tesisi faaliyetlerine 2025 yılı itibariyle başlayacak. Şirketten yapılan açıklamaya göre tesise önümüzdeki 6 yıllık süreçte 15 milyar dolar tutarında yatırım yapılması planlanıyor.

Samsung’un şu ana kadar gerçekleştirdiği çip yatırımları başarılı olmuş gibi gözüküyor. Öyle ki şirket bu alanda birkaç yıldır müşteri kaybetmesine karşın ciddi kazançlar elde etmeye devam ediyor. Şirketin bu yılın ikinci çeyreği için açıkladığı raporda, toplam şirket karının 3’te 2’lik kısmının yonga bölümünden geldiği görülüyor.

Kaynak: Reuters

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu