Haberler

Yeni CPU’lar Windows Sistemlerde Verilerin Bozulmasına Neden Olabiliyor

Microsoft yeni işlemcilere sahip Windows cihazlarının Windows 11 ve Windows Server 2022’de veri bozulmalarına neden olabileceğini belirtti. Bunun nedeni olarakta Vector Advanced Encryption Standard (AES) (VAES) komut seti gösteriliyor. Yeni CPU’larda AES-XTS (AES XEX-based tweaked-codebook mode with ciphertext stealing) veya AES-GCM (AES with Galois/Counter Mode) blok şifreleme modlarını kullanıyor.

Mayıs ve Haziran Windows güncellemelerinde sorun giderildi

Microsoft, sorunun sırasıyla 24 Mayıs ve 14 Haziran’da yayınlanan güvenlik güncellemeleri ile gidermeye çalıştı.Microsoft sorunun nedenini açıklarken, “SymCrypt’in Windows 11 ve Windows Server 2022 sürümlerine VAES (AES) talimatlarından yararlanmak için yeni kod yolları ekledik” dedi.

Performans düşüşü yaşayan kullanıcıların geçici bir çözüm olarak 23 Haziran önizleme güncelleştirmesini ( Windows 11 ,  Windows Server 2022 ) veya 12 Temmuz güvenlik güncelleştirmesini ( Windows 11 ,  Windows Server 2022 ) yüklemeleri öneriliyor.

Microsoft son olarak, “Eğer sistemlerinizde veri kaybı veya hasarı görüyorsanız 24 Mayıs 2022 önizleme sürümünü veya 14 Haziran 2022 güvenlik sürümünü mümkün olan en kısa sürede yüklemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.” dedi.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.