Blog

Yazıcıdan Alınan Çıktı Sayılarını Event Viewer ile Görüntüleme.

Windows işletim sistemlerinde yazıcılardan alınan çıktı sayıları, dosya isimleri vb. detayları loglamayı etkinleştirmemiz durumunda “Event Viewer” ile görüntüleyebiliriz.

Yazıcıya gönderilmiş binlerce sayfalık gereksiz çıktılar gibi durumlarda kullanıcılar mı herhangi bir virüs mü bu işi yapmış takip edebilmek amacıyla oldukça işe yarayacak bu bilgileri nasıl alacağımız konusunda detaylar paylaşacağım.

Öncelikle Event Viewer’ı (Olay Görüntüleyeci) açarak aşağıdaki yola gidiyoruz.
Applications and Service Logs (Uygulama ve Hizmet Günlükleri) —> Microsoft —> Windows —> Print Service —> Operational (Çalışıyor) üzerine sağ tıklayarak “Enable Log” (Günlüğü Etkinleştir) diyoruz.

Böylece tüm yazdırma işlemlerini logluyor olacağız.

Artık herhangi bir yazdırma işlemi yaptığımız da Kimliği 307 olan loglar başarılı yazdırma işlemlerini gösteriyor olacak.

Hatalı yazdırma işlemleri ve diğer tüm print sorunlarını da aynı alanda izleyebilirsiniz.

Ali UYSAL

IT alanında 16 sene önce donanım ile başlayan tecrübem, network ve sonrasında iş analizi, yazılım geliştirme ve proje yöneticiliği alanlarında devam etmiştir. Endüstriyel yazılımlar, sahadan veri toplama ve analizleri, otomatik etiketleme ve barkod sistemleri, otomatik tartım ve robotik konularında tecrübe sahibiyim. Sanayi 4.0 kapsamında imalat sanayinin dijital dönüşümünde çok fazla projenin hayata geçmesini sağladım.Open Source projelerle uzun süre ilgilendim, analiz ve implementasyonu konularında tecrübe edindim. Bunlar dışında hobi amacıyla başlasam da sonradan ürüne dönüşen, geliştirme kartları ile farklı çalışmalarım olmuştur.Raspberry Pi üzerinde yaptığım donanımsal ve yazılımsal işler ile çok farklı ürünler ortaya çıkartarak tecrübe edindim.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Hocam, enable log yapılmadan önceki yazdırmaları görme şansımız var mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu