Haberler

WordPress 5.8 Daha Hızlı İnternet Sunan WebP İle Geliyor

WordPress beklenen güncellemesi 5.8 versiyonu ile internet daha da hızlı olacak. Güncelleme ile WebP görüntü formatı sayesinde web siteleri daha hızlı açılış süresine sahip olacak.

webp wordpress format

Bilindiği üzere son yılların önemli web iyileştirilmelerinden olan WebP görüntü formatı, WordPress platformlarında ücretli eklentiler veya hizmetler ile kullanılabiliyor. Yoğun bir ziyaretçi trafiğiniz var ve görsel içerikli bir siteniz varsa WebP formatını tercih etmeniz rakiplerinize göre büyük avantaj sağlayacaktır. Google tarafından Eylül 2010’da internet dünyasına kazandırılan format; JPEG, PNG veya GIF resim biçimlerine kıyasla daha küçük veya daha iyi görünen resimler oluşturmak için tasarlandı.

WordPress 5.8 ile gelecek özellik sayesinde sunucunuzun destekleyip desteklemediğini Site Sağlık Durum panelinden görülebilecek.

WordPress WebP Kullanımı

İçeriklerinize eklediğiniz görsellerinizin boyutu sayfanız için çok önemli bir ekten. Açılış süresinin 1 sn altında olması birçok rakiplerinizin önünde yer almanızı sağlayabilir. Webp yeni nesil görüntü formatını şimdilik web teknikleri ile kullanmak mümkün. Mevcut görüntülerinizi silmeden format değişikliği yapılabilir. Bunun için WordPress uyumlu eklentiler mevcut. WebP Express ve ShortPixel bunlardan bir kaçı. Şimdilik sunucu barındırıcıların ve eklentilerin sağladığı bu imkan ücretli olduğunun altını çizelim.

Resmi WordPress.org Duyurusu

WordPress GitHub Modern Images

A New Image Format for the Web

OKUMAYA DEVAM EDİN

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.