Windows Server

Windows Server 2012 Server Manager

image001

Windows Server 2008 R2 sunucu işletim sistemi release süresi üzerinden yaklaşık iki (2) yılı aşkın bir süre geçti. Ortalama her üç yılda bir yenilenen server ve client işletim sisteminde 2012 yılı içerisinde çıkacağını tahmin ettiğimiz client yani istemci tarafında Windows 8, server yani sunucu tarafında da Windows Server 8 işletim sistemi yeni versiyona yaklaşmanın heyecanı gittikçe artıyor.

29 Şubat itibariyle beta versiyonu görücüye çıkan Windows Server 8 üzerinde gelen yenilikleri sizlerle sıcağı sıcağına paylaşmaya devam ediyoruz.

Microsoft’un Windows Vista ve Windows Server 2008 ile başlattığı sunucu işletim sistemi ile istemci işletim sisteminin paralel geliştirme süreci Windows 7 ve Windows Server 2008 R2’den sonra Windows 8 ve Windows Server 8 ile de devam ediyor. Şu anda Windows 8 hem istemci (client) hem de sunucu (server) versiyonlarında Beta versiyonu indirilebilir olarak genele açık bir platformda sunuldu ve ilk günlerden milyonlarca kullanıcı tarafından indirildi. Windows Server 8 Developer Preview sürümündeki gibi sadece MSDN üyelerine değil tüm dünya geneline indirilebilir olarak yayınlandı. Aşağıdaki adreslerden Windows 8 Client ve Windows Server 8 beta sürümünü indirebilirsiniz:

Windows 8 Consumer Preview (Client) için:

http://windows.microsoft.com/en-US/windows-8/iso

Windows Server 8 Beta için:

http://technet.microsoft.com/en-us/evalcenter/hh670538.aspx

Çok taze bilgileri sizlerle paylaşmak istediğimizden şu aşamada yayınladığımız makaleler BUILD 8250 versiyonunda gelen ortama göre olacak. Tabi daha henüz ilk beta olan Windows Server 8’de zaman içerisinde yeni geliştirmeler ve değişiklikler görebiliriz.

Bu makalemizde de sizlerle Windows Server 8 Beta versiyonu üzerinde Server Manager konsolunu ve merkezi çoklu-sunucu yönetim fonksiyonlarını beraber inceliyoruz:

Windows NT işletim sistemi ile çalışan arkadaşlarımız Server Manager yönetim konsolunu hatırlayacaklardır. NT domain yapısında PDC(Primary Domain Controller) ile BDC (Backup Domain Controller) arasında replikasyonu tetiklediğimiz, BDC rolünü PDC rolüne yükseltgeme (promote) yaptığımız ve aynı zamanda bilgisayar hesapları, paylaşımlar, servisler gibi yönetimsel fonksiyonları gerçekleştirmek için yaygın olarak kullandığımız bir yönetim konsoluydu. Windows 2000 ile beraber yerini Computer Management, Active Directory yönetim araçları gibi yeni isim ve yapıda gelen MMC konsollara bırakmıştı. Windows Server 2008 ile beraber tekrar Server Manager adı ile sunucuların yönetiminde çok sık kullandığımız aynı isimde yeni bir konsol ile tanışmıştık. Windows 2008 ile gelen Server Manager konsolu; sunuculara ait rol ya da özellikleri (feature) yükleme, kaldırma, yönetme gibi fonksiyonları icra etmek için geliştirilen bir yönetim arabirimidir. Server Manager konsolu ile merkezi , tümleşik tek bir konsoldan çoğu yönetimsel faaliyeti yerine getirebiliyorduk. Windows 2008 öncesi sistemlerde farklı konsollardan gerçekleştirilen yönetim faaliyetler Windows 2008 ile beraber doğrudan Server Manager konsolundan yapılabilir hale gelmiştir.

Server Manager konsolunun en büyük handikapı ya da kısıtı aynı anda tek bir sunucuyu yönetmeye izin vermesiydi. Ve uzaktan sunucuların rol ve özellik (feature) ekleme-kaldırma gibi fonksiyonellikleri desteklemiyordu.

Windows Server 8 işte bu noktada yeni bir vizyonla geliyor : Server Manager arabiriminden “merkezi çoklu-sunucu yönetimi” vizyonu. Bu sayede sistem yöneticileri Server Manager konsolunu kullanarak ağdaki çok sayıda sunucu sistemini tek merkezden ve tek bir konsoldan aynı anda yönetebiliyor olacaklar.

image002

Son yılların bilgi sistemleri endüstrisindeki yükselen trendlerde geçen yönetim konsepti ihtiyaçlarına göre yeniden dizayn edilerek ve yazılarak gelen Server Manager arabirimi Windows Server 8’in en önemli yeniliklerinin başında geliyor.

Ve gerçekten bugüne kadarki tüm yönetim konsollarından tamamen farklı, şu ana kadarki yönetim konsollarında bulunmayan özellikleri barındıran yeni yönetim vizyonuyla geliyor.

Farkı sadece görünümünde değil, yönetim konseptinde de öncekilerden farklı.

Microsoft Windows Server 8 ile sistem yöneticilerinin kendi masaüstlerinden ağdaki tüm sunucuları Server Manager konsolundan erişim yaparak ve uzaktan sunucuya bağlanarak, tek bir arabirimden yönetmelerini amaçlamıştır. Bu yaklaşım çoğu standart yönetimsel modelden (RDP vb. gibi uzak masaüstü ile sunucunun masaüstüne bağlanıp yönetim yapma) keskin bir biçimde ayrılmaktadır.

Windows Server 8 işletim sistemine logon olduğunuz ilk açılışta Server Manager konsolu otomatik olarak açılacaktır. Server Manager konsolunu Windows 2008 ya da Windows 2008 R2’de olduğu gibi aşağıdaki şekilde de görülen görev çubuğundaki kısayola tıklayarak başlatabilirsiniz.

image003

Aynı zamanda Metro-UI tasarımlı Start menü arayüzünden de yine Server Manager kısayolunu kullanarak konsolu başlatabilirsiniz.

Not : Metro-UI Start menü arayüzüne ulaşmak için aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi gelen sağ ekran menüsünden Start linkine tıklamanız yeterlidir.

image004

image005

Server Manager konsolu ilk açıldığında çoğu şeyin değiştiğini göreceksiniz.

Microsoft Management Console (MMC) –tabanlı konsol yerini yepyeni bir arabirime bırakmış.

Windows Phone ve Windows 8 sistemlerinde kullanılan metro-style kullanıcı deneyimini ve arabirimini Server Manager’da da görüyoruz.

Windows Server 2008 işletim sisteminde ilk logon olunca karşımıza gelen “Configure Your Server” sihirbazı da Windows Server 8 açılınca gelmiyor artık. Bu sihirbazın yerini alan bir özelliğe de henüz rastlamadık. Dolayısıyla ihtiyaç duyulan başlangıç yapılandırmalarını manuel olarak yapmanız gerekecektir.

image006

Welcome To Server Manager” başlıklı kısa bir karşılama ekranı şimdilik bizi karşılıyor. Buradan rol/feature ekleme, uzak sunucuları ekleme ve yönetme, sunucu grupları oluşturma gibi görevleri gerçekleştirebiliyorsunuz.

Server Manager konsolu Windows Server 8’de de segmentlere ayrılmış olarak geliyor. Sol kısımda sunucular ve roller arası geçiş için kullanılan bir gezinti panosu mevcut. Burada eski Server Manager’dan farklı olarak ağaç-benzeri bir geçiş ya da yapı yok artık. Bunun yerine seçimi yapılan sunucu ya da role ait detayların sağ konsolda ana görünümde görüntülendiği bir tasarım yapılmış. Özellikle Windows Intune ile çalışan arkadaşlarımızın aşina olduğu yönetim konsollarına benzerlik gösteren bir yapı geldi.

Rol ve Feature Eklemek

Server Manager konsolu içerisinden rol ve feature eklemek için sağ üstte gelen Manage menüsünden Add Roles and Features kullanılabileceği gibi, dashboard arayüzünde gelen Quick Start kategorisindeki Add roles and features kısayolu da kullanılabilir.

image007

Yukarıdaki iki yöntemden birini kullanarak rol ve feature ekleme sihirbazını başlattıktan sonra karşımıza aşağıdaki şekilde görülen Add Roles and Features Wizard sihirbazı gelecektir. Before You Begin aşamasında bu sihirbazın kullanım amaçları ile ilgili bilgiler vermektedir.

image008

Bu açıklamaların her rol ya da feature eklemek istediğimizde karşımıza gelmemesi için Skip this page by default kutucuğunu doldurabilirsiniz. Next ile bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

Karşımıza Select Installation Type ekranı gelecektir. Bu aşamada kendi seçeceğiniz bir sunucuya rol ya da feature eklemek için Role-based or feature-based installation seçeneği seçili iken bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

Remote Desktop Services scenario-based installation seçeneği ile de domain ortamlarında sanal masaüstü altyapılarının (virtual desktop infrastructure – VDI) kurulumu ya da eski adıyla terminal servisler olan yeni adıyla uzak masaüstü servisleri altyapılarının kurulumu hazırlanmış senaryo üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu konuda detaylı makaleleri önümüzdeki haftalarda sizlerle paylaşıyor olacağız.

Biz bu aşamada Role-based or feature-based installation seçeneği seçili iken Next ile bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

image009

Karşımıza aşağıdaki şekilde de görülen Select destination server ekranı gelecektir. Bu ekranda rol ya da feature eklemesini hangi sunucu ya da sunucular üzerine yapacağımızı belirliyoruz. Select a server from the server pool seçeneği ile Server Manager konsolumuzda hali hazırda mevcut sunucu havuzundan seçeceğiniz sunucular üzerine bu rol ya da feature’ları ekleyebileceğiniz gibi, Select a virtual hard disk seçeneği ile de bir sanal sistemin VHD dosyasını gösterip onun üzerine de yine bu kurulumu yapabiliriz.

Biz bu aşamada mevcut lokal sunucumuz üzerine rol ve feature yüklemesi yapacağımız için Select a server from the server pool seçeneği seçili iken aşağıdaki listeden lokal sunucumuzu seçip Next ile sonraki aşamaya geçiyoruz.

image010

Karşımıza gelen Select Server Roles ekranında eklemek istediğimiz rol ya da rollerin seçimini yapıyoruz. Biz bu uygulamamızda Active Directory Domain Services rolünü seçerek mevcut sunucuyu domain controller olarak yapılandırıyor olacağız.

image011

Active Directory Domain Services rolünü seçmemiz sonrasında karşımıza aşağıdaki şekilde de görülen ekran gelerek bizden bu rol için kurulması gereken feature’ların listesini getirecektir. Add Features butonuna basarak eklenen role ilişkin feature’ların yüklenmesini sağlıyor olacağız.

image012

image013

Next ile sonraki aşamaya geçiyoruz. Karşımıza Select features sayfası gelecektir. Bir önceki aşamada otomatik olarak yüklenmesi kararlaştırılan feature’ların da bu ekranda seçili olduğunu göreceksiniz.

image014

İlave feature eklemek isterseniz de yine bu aşamada seçerek Next ile sonraki aşamaya geçiyoruz.

Active Directory Domain Services başlıklı ekranda bu eklediğimiz rolün ne işe yaradığı ve bu role ilişkin önemli notlarla ilgili bilgileri bulacaksınız.

image015

Bu aşamayı Next ile geçiyoruz.

Karşımıza Confirm installation selections ekranı geliyor.

image016

Bu ekranda Restart the destination server automatically if required kutucuğu doldurularak eğer eklenen rolün sistemi yeniden başlatma ihtiyacı varsa, rol eklenmesi sonrasında sistemin otomatik olarak yeniden başlatılması tetiklenmiş olacaktır.

image017

Yes ile rol eklemesi sonrasında otomatik yeniden başlatma ihtiyacını onaylıyoruz.

image018

Install ile rolün eklenmesi ve yüklenmesi sürecini başlatıyoruz.

image019

Rolün yüklenme süreci başladıktan sonra bu ekranda beklemek zorunda değiliz. Close ile ekranı kapatarak aşağıdaki şekilde de görülen bayrak simgeli Tasks kısayolunda bu 1 adet görevin arka planda çalışmaya devam ettiğiniz görmüş olacaksınız.

image020

Bu bayrak simgesi üzerine tıklayınca aşağıdaki şekilde görülen arka plandaki rol ekleme sürecinin ilerleyişini görmüş olacaksınız.

image021

Burada Task Details tıklayarak biraz önce Close ile kapattığımız Installation progress ekranına gdebilirsiniz.

image022

Active Directory Domain Services rol eklemesi tamamlandıktan sonra aşağıdaki şekilde görülen Promote this server to a domain controller linkine tıklayarak active directory domain yapısının kurulum aşamalarını içeren sihirbazı başlatmanız gerekir.

image023

Karşımıza Deployment Configuration ekranı gelecektir. Bu ekranda yeni bir forest içerisinde yeni bir domain kurulumu yaptığımız için Add a new forest seçeneğini seçiyoruz. Root domain name kutusuna da kuracağımız domain adı olan COZUMPARK.LOCAL giriyoruz. Bu aşamada diğer active directory domain kurulum seçenekleri ile ilgili olarak daha önceden sizlerle paylaştığımız Windows Server 8 Active Directory Kurulumu makalesinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Ve Next ile sonraki aşamaya geçiyoruz.

image024

Karşımıza gelen Domain Controller Options ekranınad Forest ve Domain functional level seçimi yapıldıktan sonra hemen alt kısımdan da bu sunucu üzerine kurulacak DNS Server rolü ve Global Catalog özelliğinin etkinleştirilmesi, Directory Service Restore Mode parolasının belirlenmesi gibi seçenekleri göreceksiniz. Bu seçeneklerin ne işe yaradıkları ile ilgili olarak yine Windows Server 8 Active Directory Kurulumu makalesinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Domain Controller Options ekranında Windows Server 8 Developer Preview versiyonundan farklı olarak Windows Server 8 Beta versiyonunda artık Windows Server 8 forest ve domain fonksiyonel modlarını da kullanabiliyor durumdayız. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi gerekli seçimleri yaptıkran sonra Next ile sonraki aşamaya geçiyoruz.

image025

Karşımıza gelen DNS Options ekranında DNS delegasyon yetkisi oluşturmak istersek buna ilişkin seçenekleri devreye alabilirsiniz. Biz bu aşamayı da Next ile geçiyoruz.

image026

Additional Options ekranında eskiden olduğu gibi domaine ait Netbios adı gelecektir.

image027

Next ile bu aşamayı da geçiyoruz.

Karşımıza gelen Paths ekranında Active Directory veritabanı, log ve SYSVOL konumlarına ait tanımlamaları yapabilirsiniz. Biz varsayılan seçeneklerde bırakarak Next ile sonraki aşamaya geçiyoruz.

image028

Gelen Review Options ekranında şu ana kadar yaptığımız seçimlere göre özet bilgiler listeleniyor. View Script butonunu kullanarak bu yapılan ayarların bir script’ini çıkartabilirsiniz.

image029

image030

Next ile bu aşamayı da geçiyoruz.

Gelen Prerequisities Check ekranında yaptığımız seçimlere göre bu sunucu üzerine Active Directory Domain Services rolünü eklemeden önce bir ön gereksinim testi yapacak . Bu test sonucunda eksik bir gereksinim varsa bunu gösterecektir. Eski Windows Server versiyonlarında active directory kurulumu öncesi olmayan ve Windows Server 8 ile gelen güzel yeniliklerden biri de bu özellik.

image031

image032

Öngereksinim testi başarıyla tamamlandığına dair All prerequisite checks passed successfully mesajı gelecektir. Install butonuna basarak rolün eklenmesi sürecini başlatabiliriz.

image033

Kurulum sürecinde Installation ekranında ilerleme aşamalarını gözlemleyebilirsiniz.

image034

image035

Active Directory Domain Services için gerekli tüm alt rol ve feature yüklemeleri tamamlandıktan ve active directory configuration-schema-domain partition yapısı oluşturulduktan sonra Results ekranı karşımıza gelerek gerekli aşamaların başarıyla tamamlandığı uyarısını verecektir.

image036

Aşağıdaki şekilde de görülen Results aşamasında gelen You’re about to be sign off ekranında Close butonuna basarak sunucunun yeniden başlatılma sürecini tetiklemiş oluyoruz.

image037

Sunucu yeniden açıldıktan sonra eklenen rol ile gerekli yapılandırmalar aktifleştirilerek açılış süreci gerçekleşiyor.

image038

Karşımıza Logon ekranı gelecektir.

image039

Domain ortamındaki kullanıcı bilgilerimizi girdikten sonra logon sürecini başlatıyoruz.

image040

Ve otomatik olarak karşımıza Server Manager konsolu geliyor. Server Manager Dashboard ekranında Roles and Server Groups altında eklenen AD DS ve DNS rollerine ait segmentlerin geldiğini görüyorsunuz. Benzer şekilde sol taraftaki gezinti ekranına da yine bu rollerin geldiğini görmüş olacaksınız.

image041

LOKAL SUNUCUDAN ROL YA DA FEATURE KALDIRMAK

Server Manager aracını kullanarak sunucu üzerinden önceden eklenmiş rol ya da feature kaldırmak isterseniz bu durumda Manage menüsünden “Remove Roles and Features” seçeneğini kullanıyoruz.

image042

İlk adımda karşımıza gelen Before you begin ekranında rol ya da feature kaldırmadan önce önerilen bilgileri inceledikten sonra Next ile sonraki aşamaya geçiyoruz.

image043

Gelen Select destination server ekranında rol ya da feature kaldırmak istediğimiz sunucu ya da sanal diski seçmemizi isteyecektir.

image044

İlgili sunucuyu seçtikten sonra Next ile bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

image045

Remove server roles ekranında kaldırmak istediğiniz rolün kutucuğunu boşaltmanız yeterlidir. Karşınıza o role ilişkin kaldırılması gereken feature’ların listesini getirir. Bu ekranda da Remove Features butonuna basarak ilgili feature’ların da kaldırılmasını onaylıyoruz. Eğer amacınız rol kaldırmak değil de sadece feature kaldırmaksa bu durumda Remove server roles ekranında herhangi bir değişiklik yapmadan feature’ların olduğu adıma da geçebilirsiniz.

image046

Kaldırılacak rolleri seçtikten sonra Next ile sonraki adıma geçiyoruz.

image047

Remove features ekranında ilave olarak kaldırmak istediğiniz feature’lar varsa bunlara ait kutucukları da boşaltmanız gerekir. Sonrasında Next ile devam ediyoruz. Ve adımlarda ilerleyerek rol ya da feature kaldırılmasını tamamlamış oluyoruz. Rol ya da feature kaldırılması sonrasında sunucunun yeniden başlatılması gerekiyorsa da yeniden başlatarak süreci devam ettiriyoruz.

WINDOWS SERVER 8 SISTEMININ DOMAIN ORTAMINA DAHIL EDILMESI

Server Manager konsolunu kullanarak Windows Server 8 sunucuları domain ortamına alabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi öncelikle TCP/IP ayarlarında Preferred DNS Server bilgilerinin doğru olarak girilmesi gerekiyor. Siz tabiiki kendi DNS sunucu adresinize göre bunu girmeniz gerekir.

image048

image049

Server Manager ekranında sol gezinti listesinden Local Server tıklanınca gelen sağ ekranda yukarıdaki şekilde de görüldüğü üzere Workgroup ifadesi üzerine tıkladığınızda karşınıza alt resimde görülen System Properties ekranı gelecektir. Computer Name tabında Change butonuna tıklıyoruz.

image050

Karşımıza gelen Computer Name/Domain Changes ekranında Member of kısmından Domain seçeneği seçilip domain adınızı metin kutusuna giriyorsunuz.

image051

Ve OK ile onaylıyoruz.

Gelen Windows Security diyalog kutusunda domain ortamına dahil olmak için gereki kullanıcı ve şifre bilgilerini girip OK ile onaylıyorsunuz.

image052

Domain ortamına dahil olduktan sonra Welcome ile bağlayan mesaj gelecektir. Bunu da OK ile onaylıyoruz.

image053

Bilgisayarımızın yeniden başlatılacağı ile ilgili bir uyarı gelir. OK ile onaylıyoruz.

image054

Tekrar System Properties ekranına geldik. Close ile bu pencereyi kapatıyoruz.

image055

Gelen Microsoft Windows ekranında Restart Now butonuna basarak yeniden başlatma sürecini başlatıyoruz.

image056

Yeniden açıldıktan sonra karşımıza logon ekranı gelecek ve artık sadece lokal bilgisayara/sunucuya değil domain ortamına da logon olabildiğini göreceksiniz.

image057

Domain ortamına logon olmak için aşağıdaki şekilde görülen sola bakan ok linkine tıklıyoruz.

image058

Aşağıdaki şekilde de görülen gelen ekranda Other User simgesi üzerine tıklıyoruz.

image059

Ve aşağıdaki formatta domain ortamındaki kullanıcı bilgilerini girip parola kutusundaki sağa bakan oka tıklayarak logon sürecini başlatıyoruz.

image060

Logon süreci sonrasında Admin yetkisine sahip bir kullanıcı ile logon olduğunuzda karşımıza otomatik olarak Server Manager konsolunun açıldığını göreceksiniz.

image061

Sol gezinti panosundan Local Server tıklayınca sağ ekranda artık Domain yapısına geçildiğine dair değişiklikleri aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere bulabileceksiniz.

image062

AĞ ORTAMINDAKİ SUNUCULARI SERVER MANAGER KONSOLUNA EKLEMEK

Windows Server 8 ile gelen en önemli yeniliklerden birinin uzaktan ağ ortamındaki sunuculara ait rol ya da feature ekleme/kaldırma, bu rol ya da feature’ların yönetilmesin ilişkin getirdiği çoklu-sunucu yönetme yeteneği olduğundan makalemizin başlangıcında bahsetmiştik. Server Manager içerisinde ağımızdaki sunucuları ekleyerek bu sunuculara uzaktan rol ve feature ekleme, kaldırma, bu rol konsollarına bağlanma, konsollarda yönetim yapma, uzaktan servisleri yönetme, sunucu yeniden başlatma, kapatma, sunucu üzerinde uzaktan powershell scriptleri çalıştırma gibi işlevleri yerine getirebiliyoruz.

image063

Ağdaki sunucuyu Server Manager konsoluna eklemek için Manage menüsünden Add Servers linkini kullanıyoruz.

image064

Gelen Add Servers ekranında Active Directory üzerinden, DNS üzerinden eklemek istediğimiz bilgisyar hesabını arama yapabileceğimiz gibi, eğer eklenecek sunucu isimleri bir metin dosyasında hazırsa Import tabını kullanarak bu dosyadan da bu ekrana listeyi alabiliriz.

image065

Active Directory tabında isterseniz Location kısmında OU bazında filtreleme yapabilirsiniz. Biz domain seviyesinde arama yapacağımız için cozumpark domaini seçili iken alt kısımdaki Find Now butonuna basıyoruz.

image066

Alt kısma domain ortamındaki sunucuların listesi geliyor. Bunlardan ağdaki diğer sunucuya ait ismi seçip orta kısımdaki ok simgesi ile Selected listesine ekliyoruz.

image067

OK ile yapılan işlemi onaylıyoruz.

Server Manager konsolunda All Servers kategorisinde Servers altına bu sunucunun geldiğini göreceksiniz.

image068

Bu sunucu ismi üzerinde sağ tuşa basında aşağıdaki menü gelecektir.

image069

Gelen menüdeki seçenekleri kullanarak uzaktan sunucuya ait yönetim fonksiyonlarını işletebilirsiniz. Bu yönetimsel fonksiyonları gelen olarak açıklarsak :

Add Roles and Features : Uzaktan sunucuya rol ya da feature eklemeyi sağlar.

Restart Server : Uzaktan sunucuyu yeniden başlatır.

Computer Management : Uzaktaki sunucunun Computer Management konsoluna bağlanarak o konsol içerisindeki fonksiyonları yönetmeyi sağlar.

Remote Desktop Connection : Seçilen sunucuya RDP bağlantısı yapmayı sağlar.

Windows PowerShell : Seçilen sunucu için uzaktan PowerShell komutları ve scriptleri çalıştırmayı sağlar.

Configure Network Adapter Teaming : Seçilen sunucu üzerindeki ağ kartları arasında uzaktan Teaming yapmayı sağlar.

Configure Windows Automatic Feedback : Seçili sunucu üzerinde Microsoft Customer Improvement Program özelliklerini etkinleştirmek ve konfigüre etmek için kullanılır.

Manage As: Seçili sunucuya uzaktan farklı bir kullanıcı ve yetkileri ile işlem yapmak için kullanılır.

Start Performance Counters : Server Manager konsolu içerisinde Performance segmentini kullanarak sunucunun CPU, RAM, Disk ve Network performansını izlemek için gerekli counter’ların aktifleşmesi ve sunucudan veriler toplanarak performansın Server Manager konsolundan izlenmesini tetikleyen özellik.

Remove Server : Manage menüsünden Add Server ile eklenen sunucuyu Server Manager konsolundaki sunucu listesinden kaldırır.

Refresh : Sunucuya ait bilgileri yeniler.

AĞDAKİ SUNUCUYA UZAKTAN ROL VE FEATURE EKLEMEK

Server Manager konsolundan All Servers kategorisinde eklenen uzak sunucu üzerinde sağ tuşa basınca gelen Add Roles and Features linkine tıklıyoruz.

image070

Karşımıza gelen Before you begin ekranında sağ üst köşede Destination Server olarak bu sunucunun adının gözüktüğünü göreceksiniz.

Önemli Not : Şu anki beta sürümünde All Servers kategorisinde sunucu adı seçildikten sonra Manage menüsünden Add Roles and Features linki kullanılarak rol ya da feature ekleme yapmayı denerseniz seçili sunucu Destination Server olarak gelmiyecektir ve Destination Server olarak No servers are selected olarak gelecektir . Dolayısıyla Select destination server ekranında sunucunun Server Pool altından seçilmesi gerekecektir.

image071

image072

Biz sunucu üzerinde sağ tuşa basarak Roles and Features sihirbazını başlattıktan sonra, Before you begin ekranını Next ile geçiyoruz.

image073

Select installation type ekranında Role-based or feature-based installation seçeneği seçili iken Next butonuna basıyoruz.

image074

Select destination server ekranında Server Pool altından üzerine kurulum yapılan sunucu otomatik olarak seçili gelecektir. Bu aşamada isterseniz farklı bir sunucu da seçilebilir.

image075

Next ile bir sonraki aşamaya geçtiğimizde karşımıza Select Server Roles ekranı gelecektir. Ağdaki sunucuya eklemek istediğimiz rolü seçip, Next ile devam ediyoruz.

image076

Bu role ait feature’ların da otomatik olarak kurulacağı mesajı gelecektir. Add Features ile onaylayıp, Next ile sonraki aşamaya geçiyoruz.

image077

image078

Karşımıza gelen Select features ekranında ilave eklemek istediğiniz feature varsa bunları da seçip, Next ile bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

image079

Karşımıza seçtiğimiz rol olan DHCP Server rolüne ilişkin notları içeren ekran gelecektir. Next ile bu adımı da geçiyoruz.

image080

Gelen Confirm installation selections ekranında, eklediğimiz rol sonrasında uzaktaki sunucunun yeniden başlatılması gerekiyorsa otomatik olarak başlatması için, Restart the destination server automatically if required kutucugunu doldurabilirsiniz. Bu ekranda Install butonuna basarak rol kurulumunu başlatıyoruz.

image081

Installation progress ekranında rol ve feature kurulum sürecinin ilerlemesini takip edebilirsiniz.

image082

Rol ve feature kurulumunun tamamlanmasını beklemek istemiyorsanız, Close ile bu ekranı kapatıp Server Manager konsolunda üst kısımda gelen bayrak simgesinin temsil ettiği Tasks linkinden takip edebilirsiniz.

image083

Kurulum tamamlandıktan sonra Installation progress ekranında gerekli mesaj gelecektir .

image084

Eğer kurulan rol ya da feature için bir konfigürasyon yapılması gerekiyorsa da (aşağıdaki şekildeki örnekte “Complete DHCP configuration” gibi) buna tıklayarak gerekli konfigürasyonu tamamlamış olacaksınız.

image085

Gerekli konfigürasyon yapılandırmalarını tamamladıktan sonra Server Manager konsolu içerisinde sol taraftaki gezinti menüsüne ve Dashboard ekranına o rolün geldiğini göreceksiniz.

image086

Role tıkladığınızda da aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi rolü kurduğumuz ağdaki sunucunun karşınıza geldiğini görmüş olacaksınız.

image087

Yine aşağıdaki şekilde de görüldüğü üzere Dashboard ekranında Roles and Server Groups altına da geldiğini görüyoruz.

image088

Şimdi bu uzaktaki sunucuya RDP ile bağlanıp kurduğumuz rolleri ve feature’ları kontrol edelim. Sunucuya RDP ile bağlandıktan sonra Server Manager konsolunu açınca DHCP Server rolünün kurulduğunu göreceksiniz.

image089

Server Manager konsolunun dışında PowerShell komut satırından da Get-WindowsFeature *dhcp* komutu ile DHCP Server rolü ve araçlarının da kurulduğunu göreceksiniz.

image090

SERVER MANAGER KONSOLUNDA SERVER GROUPLARI İLE ÇALIŞMAK

Server Manager konsolu içerisine eklenan ağdaki sunucular için gruplar oluşturup, sunucuları da bu gruplar içerisine dahil edip, sınıflandırma ve tasnif yapabilirsiniz. Örneğin Web Servers, Internal Servers, DMZ Servers, HR Servers gibi gruplar oluşturarak, ilgili grupların içerisine de bu sunucuları dahil edebilirsiniz.

Sunucu grupları oluşturmak için Server Manager konsolunda Manage menüsünden Create Server Group linkini kullanıyoruz.

image091

Karşımıza gelen Create Server Group ekranında Server group name kutusuna grup için bir isim verdikten sonra Server Pool listesinden hangi sunucuları bu gruba dahil edecekseniz, bunları seçip ortadaki ok simgesinin olduğu butona basarak Selected listesine alıyoruz. Bu ekranda şu ana kadar Server Manager konsoluna eklemediğimiz ağdaki başka bir sunucuyu da Active Directory, DNS ya da Import tablarından arattırıp, hem Server Manager konsoluna ekleme hem de bu yeni oluşturulan gruba dahil etmek de mümkün.

image092

Burada Active Directory tabinda Location bilgisi yaninda işletim sistemi versiyonuna göre de Operating System özelliğini kullanarak filtreleme yapabildiğimizi belirtmiş olalım.

image093

İşlem tamamlandıktan sonra OK ile onaylıyoruz.

Server Manager konsolunda soldaki gezinti menüsünde bu yeni grubun geldiğini ve seçtiğimiz sunucuların da bu grup içerisine dahil edildiklerini görmüş olacaksınız.

image094

Sol menüde gelen grup adı üzerinde sağ tuşa basınca gelen Edit Server Group linki ile sunucu grubuna ait özellik ve üyelikleri değiştirebileceğiniz gibi, Delete Server Group seçeneği ile de sunucu grubunu ekrandan kaldırabilirsiniz.

image095

image096

SERVER MANAGER İÇERİSİNDE DİĞER FONKSİYONLAR

Server Manager konsolunda Manage menüsünde gelen Server Manager Properties linkine tıklayarak konsol ile ilgili bazı temel özellikleri ayarlayabiliriz.

image097

Karşımıza gelen Server Manager Properties ekranında Refresh the data shown in Server Manager every seçeneği ile Server Manager konsolu içerisinde gösterilen verilerin belirtilen süre aralığında otomatik olarak yenilenmesini sağlayabilirsiniz.

Her logon olmada Server Manager konsolunun otomatik olarak açılışını kaldırmak için de Do not start Server Manager automatically at logon kutucuğunu doldurmanız yeterlidir.

image098

Tools menüsü aslında bizim klasik Administrative Tools menüsüne çok benziyor, hatta biraz da fazlası var. Tools menüsünü kullanarak lokal sunucunuzun yönetimsel görevlerini gerçekleştirebileceğimiz MMC konsollara erişim yaparak gerekli yönetimi sağlayabilirsiniz. Metro-UI arayüzündeki Start menüdeki kısayollar yerine Tools menüsündeki kısayollardan da aynı konsollara erişim mümkün.

image099

Örneğin Computer Management linkine tıklayarak bu konsolu açıp, içerisinde yönetim yapabilirsiniz.

image100

View menüsü ile Server Manager konsolunun görünüm yüzdesini farklı boyutlara gore büyültme/küçültme yapabilirsiniz.

image101

Help menüsü ile Server Manager yardım dosyalarına, Microsoft’un Server Manager forumları, Windows Server Marketplace alanı gibi konumlara erişebilirsiniz.

image102

image103

Yine Server Manager konsolunda aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi yol tanım metin kutusuna da isterseniz sol gezinti menüsündeki yol tanımını belirterek erişim sağlayabilirsiniz.

image104

Ayrıca Server Manager konsolunda yukarıdaki İleri-Geri ok linklerinin yanındaki aşağıya bakan ok simgesi ile yine sol menüdeki seçeneklere hızlı erişimi buradan da sağlayabilirsiniz.

image105

SERVER MANAGER İÇERİSİNDE OLAY TAKİBİ

Server Manager konsolu içerisinde seçili sunucuya ait Event Viewer içerisine düşen olaylara ait kayıtlara EVENTS segmenti içerisinden erişebilirsiniz. Eğer üst kısımda tek bir tane sunucu seçilirse sadece o sunucuya ait olaylar görüntülenecek, birden fazla sunucu seçilirse de seçilen tüm sunuculara ait olay kayıtları görüntülenecektir.

image106

SERVER MANAGER İÇERİSİNDE SERVİSLERİN YÖNETİMİ

Server Manager konsolu içerisinde seçili sunucuya ait servislerin yönetimi için SERVICES segmenti de kullanılabilir. Eğer üst kısımda tek bir tane sunucu seçilirse sadece o sunucuya ait servisler görüntülenecek, birden fazla sunucu seçilirse de seçilen tüm sunuculara ait servisler görüntülenecektir. Seçilen sunucuya ait servislerin durumu ve diğer bilgileri buradan görüntülenip, Start-Stop-Restart gibi aksiyonlar buradan da alınabilir.

image107

image108

SERVER MANAGER İÇERİSİNDE EN İYİ YAPILANDIRMA ANALİZİ

Server Manager konsolu içerisine Windows Server 2008 R2 ile gelen best practice analyzer yani en iyi yapılandırma analiz aracı Windows Server 8 Server Manager konsolunda da geliyor. Bu araç sayesinde istediğiniz sunucuya ait rollerin en iyi yapılandırma konfigürasyonlarına göre yapılandırılıp, yapılandırılmadığını analiz edebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki şekilde de görülen Tasks menüsünden Start BPA Scan kısayolunu kullanmanız yeterlidir.

image109image110

Karşınıza gelen Select Servers ekranında hangi sunucu için BPA analizini çalıştıracağımızı seçiyoruz.

image111

Ve Start Scan ile taramayı başlatıyoruz. Tarama tamamlandıktan sonra bize gerekli raporu ürettiğini göreceksiniz.

SERVER MANAGER İÇERİSİNDE PERFORMANS İZLEME

Server Manager konsolu içerisinde PERFORMANCE segmentini kullanarak seçili sunucuya ait CPU, Memory performanslarını izleyebilirsiniz.

image112

Bu izlemenin yapılabilmesi için öncelikle aşağıdaki şekilde de görüldüğü üzere sunucu adı üzerinde sağ tuşa basınca gelen Start Performance Counters seçeneğine tıklamanız gerekir. Bu işlem sonrasında ilgili sunucudan performans verilerini toplamaya başlayacaktır.

image113

Performance segmentinde gelen Tasks menüsündeki Configure Performance Alerts linkini kullanarak performance counter’lar için uyarı verme seviyeleri ayarlayabilirsiniz.

image114

Örneğin, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi CPU kullanımı %85 üzerine çıkarsa, kullanılabilir Memory miktarı da 512 MB altına düşerse uyarı versin gibi ayarlar yapılandırılabilir.

image115

SERVER MANAGER İLE DİSK YÖNETİMİ

Windows Server 8 Server Manager konsolu içerisinden gerçekleştirdiğimiz bir diğer yönetimsel fonksiyon da Storage Pool ve Volume yönetimi. Bu kısma erişim için sol gezinti menüsü içerisindeki File and Storage Services rolü altında gelen Volumes ve Storage Pools seçeneğini kullanıyoruz.

Volumes’e tıklayınca sağda sunuculara göre kategori edilmiş volume’ler ve bunların doluluk oranları geliyor. Buradan varsa bölümlenmemiş (unallocated space) bunları da volume tiplerine gore konfigürasyon yapılabilir.

image116

Windows Server 8 ile Disk, RAID ve Storage Pool Yönetimi konulu ayrı bir makalemizde bu konuları daha detaylı ele alıyor olacağız.

Yine bu kısımda Shares linkine tıklayarak sunucular üzerindeki paylaştırılmış klasörler ve bunlarında diskten kullandıkları alanlara ait grafiksel ve istatistiki bilgilere de ulaşabilirsiniz.

image117

Server Manager konsolunda Dashboard içerisindeki Welcome To Server Manager kısmını gizlemek için de aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi Hide linkini kullanabilirsiniz.

image118

Gizleme Sonrasında tam ekran içerisinde sunucu rollerininin ayrı segmentler halinde görüntülendiğini göreceksiniz. Burada sunucuların performans kritiklik durumlarına göre yeşil yerine sarı ve kırmızı renklerle de bulundukları durumu görsel olarak takip edebileceksiniz.

image119

Welcome To Server Manager kısmını tekrar görüntülemek için View menüsünden Show Welcome Tile tıklamanız yeterlidir.

image120

image121

BAŞKA NELER VAR ?

Yine mevcut bir sunucu üzerine kurulmuş bir rolü başka bir sunucuya da eklemek için Roles and Server Groups altında o role ait segment üzerinde sağ tuşa basınca gelen Add [Rol Adı] to Another Server linkini de kullanabilirsiniz.

image122

image123

Bu işlem sonrasında karşımıza aşağıdaki şekilde görülen Select destination server ekranı gelecek ve bizden o rolü hangi sunucuya eklemek istediğimiz soracaktır. Sunucu seçiminden sonra Next ile adımları devam ettirerek rol eklemesini tamamlamış olacaksınız.

image124

Sonuç Olarak;

Windows Server 8 ile buluta giden yolda katma-değerli çok sayıda önemli yenilikler geliyor. Bu makalemizde de sizlerle Windows Server 8 BETA Sürümü üzerinde Server Manager konsolunu ve uzaktan merkezi çoklu-sunucu yönetimini detaylarıyla inceledik. Önceki makalelerimizde de belirttiğimiz gibi tabiiki şu anda size ilk BETA versiyonu ile gelen ve şu ana kadar incelediğimiz özelliklerle ilgili detayları paylaştık. Ürünün bundan sonraki beta versiyonları ve release candidate (RC) sürümlerinde de gelecek ilaveleri ve yeni değişiklikleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir başka makalemizde görüşmek üzere hoşçakalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.